Małżeństwo – element konieczny i podstawowy

Pierwszym kryterium warunkującym możliwość skorzystania ze wspólnego rozliczenia, jest pozostawanie w związku małżeńskim. Pomimo iż warunek może wydawać się banalny, kiedy widzi się błędy podatników, chyba taki nie jest. Po pierwsze, małżeństwo musi być ważne na gruncie prawa polskiego, zatem w przypadku małżeństw zagranicznych należy zweryfikować ich uznawanie w Polsce. W obecnym stanie prawnym małżeństwo to wyłącznie związek kobiety i mężczyzny. Po drugie, małżeństwo musi trwać przez cały okres zeznania, czyli składając PIT w 2018 r. za poprzedni rok, małżeństwo musiało trwać przynajmniej od 1 stycznia 2017 r. do dnia 31 grudnia 2017 r. Ta reguła ma kilka wyjątków, jednym z nich jest ułatwienie i ukłon ustawodawcy w stronę wdów i wdowców. W tym przypadku, pomimo śmierci jednego z małżonków w trakcie roku podatkowego, drugi z nich może nadal skorzystać ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem.

Wspólność majątkowa jako warunek formalny

Poza pozostawaniem w związku małżeńskim, należy wziąć pod uwagę relacje finansowe pomiędzy małżonkami. Uprawnione do wspólnego rozliczenia są bowiem wyłącznie pary pozostające w tak zwanej wspólności majątkowej. Jest ona tworzona niejako „z automatu” przy zawieraniu związku małżeńskiego, więc najczęściej jeżeli nie została zawarta żadna inna umowa majątkowa małżeńska, to para będzie mogła rozliczyć się razem.

Deklaracje – jakie wybrać i czym się kierować

Z praktycznego punktu widzenia, wspólne rozliczenie z małżonkiem oznacza w uproszczeniu wypełnienie i złożenie jednej deklaracji podatkowej. Przy wypełnianiu zeznania podatkowego, pierwszym krokiem przed przystąpieniem do pracy, powinien być wybór odpowiedniego formularza. Do najpopularniejszych z nich należą PIT-36 oraz PIT-37. Należy jednak zauważyć, że każdy z PIT’ów określa kto ma prawo z niego skorzystać. W przypadku małżonków należy uważnie prześledzić możliwość korzystania z danego formularza, może bowiem okazać się, że dokument stosowany dla jednego z małżonków może być nieodpowiedni dla drugiego.

Podsumowanie

Rozliczenie wspólnie z małżonkiem może być korzystnym rozwiązaniem podatkowym oraz sporym ułatwieniem – chociażby w zakresie obowiązku wypełnienia tylko jednej deklaracji podatkowej. Został jednak obwarowany konkretnymi obowiązkami, warunkami, oraz kryteriami, których niespełnienie uniemożliwia skorzystanie z rozliczenia wspólnie z małżonkiem. Przed przystąpieniem do pracy nad deklaracją należy więc sprawdzić zarówno kwalifikację pod ten sposób rozliczenia jak i ewentualne warunki negatywne uniemożliwiające złożenie jednego PIT.