Technologia szkieletowa jest obecna na świecie od wielu lat. W Polsce ten typ budownictwa zyskuje coraz większą popularność. W tym artykule opiszę, na czym polega ten system budowy i jakie ma wady oraz zalety.
Płyty włókno-cementowe Fot. polakbuduje.pl
Dom szkieletowy, czyli jaki?
Budynki w technologii szkieletowej powstają zdecydowanie szybciej niż tradycyjne domy murowane. Jedynym elementem, który wymaga odpowiednio długiego wysychania, są fundamenty. Na nich stawia się najczęściej całe ściany przygotowane w fabrykach. Tak duże prefabrykowane elementy muszą być idealnie do siebie dopasowane, aby stworzyć stabilną konstrukcję. Ściany zewnętrzne domów szkieletowych powstają na stelażu drewnianym, do którego przykręcane są płyty włóknowo-cementowe lub wiórowo-cementowe. Jeśli nie zdecydujemy się na użycie prefabrykatów, to można poszczególne elementy montować po kolei na placu budowy.
Zalety budownictwa szkieletowego
Lekka zabudowa jest znacznie tańsza oraz szybsza w montażu. Poza tym warto zauważyć, że mimo mniejszej grubości, ściany mają dobry współczynnik przenikania ciepła. Cechą charakterystyczną takich domów jest mała akumulacyjność cieplna, co oznacza, że można je bardzo szybko rozgrzać. Ściany w domach szkieletowych, które mają elewację zbudowaną z płyt włóknowo-cementowych, wyróżniają się dobrą izolacyjnością akustyczną oraz odpornością na działanie wilgoci.
Wady domków szkieletowych
Niska akumulacyjność cieplna oznacza, że domy te szybko się wychładzają i mocno reagują na zmiany temperatury na zewnątrz. Stropy domów szkieletowych słabo izolują dźwięki udarowe, więc aby ograniczyć hałasy, warto zastosować dodatkową warstwę izolacji akustycznej oraz miękkie wykończenie podłóg, np. grube wykładziny dywanowe.
Trwałość domów szkieletowych
W dużym stopniu trwałość budynku szkieletowego zależy od jakości jego wykonania oraz zastosowanych materiałów. Decydując się na dom szkieletowy, warto poszukać firmy budowlanej specjalizującej się w tej technologii. Należy też zwrócić uwagę, aby korzystać z płyt włóknowo-cementowych oraz innych produktów pochodzących od renomowanego producenta.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.