Planując budowę hali magazynowej, najczęściej rozważa się jeden z dwóch najpopularniejszych na rynku wariantów: konstrukcję stalową lub żelbetową. Istnieje też możliwość połączenia tych dwóch technologii. Przyjrzyjmy się, jak w praktyce wygląda wykorzystanie konstrukcji mieszanej.
Czym charakteryzuje się konstrukcja mieszana hal magazynowych? Fot. ocmer.com.pl
Zastosowanie konstrukcji mieszanej, zwanej również hybrydową, zakłada wykorzystanie zarówno elementów żelbetowych, jak i stalowych. Oparcie stalowej konstrukcji kratownicowej dachu na żelbetowych słupach to najczęściej stosowane w tym wypadku rozwiązanie.
Wytrzymały żelbet
Żelbet, otrzymywany w wyniku zatopienia w masie betonowej stalowych elementów zbrojeniowych (np. siatek, lin, prętów, kabli czy strun) ma dużą wytrzymałość na obciążenia statyczne i dynamiczne i z założenia jest ogniotrwały i odporny na korozję. Dlatego też w konstrukcji mieszanej słupy – na których opierać się będzie stalowa konstrukcja dachu – są właśnie żelbetowe. Doskonale sprawdzają się one w obiektach, które spełniać muszą rygorystyczne wymogi norm przeciwpożarowych. Jednocześnie warto dodać, że w przypadku podpór stalowych, ognioodporność zapewniają dodatkowe zabezpieczenia przeciwpożarowe (np. pianki lub specjalne farby), które jednak podnoszą koszt takich konstrukcji.
Słupy żelbetowe do budowy hali magazynowej mogą być wyprodukowane wcześniej w zakładzie wytwórczym, a następnie już w prefabrykowanej, gotowej formie przywiezione na plac budowy. Nie ulega wątpliwości, że jest to przedsięwzięcie skomplikowane logistycznie, ale jednak częściej spotykane – ze względu na szybkość montażu – niż wylewanie słupów w deskowaniach bezpośrednio na placu budowy.
Praktyczna stal
Elementy stalowe mogą być używane do budowy różnych typów hal: logistycznych, produkcyjnych, czy właśnie magazynowych, a wykorzystanie stali podczas budowy powoduje wymierne korzyści: znacznie skraca czas realizacji inwestycji oraz obniża jej koszty. Moduły stalowe są łatwiejsze w montażu od żelbetowych i w konstrukcji hybrydowej z powodzeniem stosowane są jako elementy konstrukcji dachu.
Elementy stalowe dostarczone na plac budowy modułów są szybko łączone przez skręcanie śrubami. Konstrukcje nośne stanowią bazę do obudowania dachem i ścianami, wyposażanymi w warstwy ocieplające, m.in. z wełny mineralnej lub styropianu, które zapewniają odpowiednią izolację termiczną obiektu. Co prawda stal jest materiałem podatnym na korozję spowodowaną czynnikami zewnętrznymi, jednak odpowiednie zabezpieczenie elementów chroni je przed szkodliwymi skutkami tego procesu.
Konstrukcja kratownicowa
Ciekawymi konstrukcyjnie elementami są kratownice stalowe, stosowane i w konstrukcjach w całości stalowych, i w hybrydowych. Wykorzystuje się je w obiektach wielkopowierzchniowych, a ich użycie dodatkowo pozwala uzyskać płaski sufit, niezbędny np. w chłodniach czy mroźniach, ale i w zakładach produkcji spożywczej. Te wielowymiarowe ażurowe konstrukcje złożone z prętów, znajdują zastosowanie jako dźwigary dachowe, a także jako elementy odpowiadające za sztywność przestrzenną obiektu.
Uzyskanie jednego dźwigara wiąże się z koniecznością połączenia ze sobą kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu elementów, co oczywiście sprawia, że jest to proces czasochłonny. Za opłacalne uważa się więc produkowanie dźwigarów o rozpiętości większej niż około 20 m.
Stosowanie kratownic jest coraz bardziej popularne i przynosi wiele korzyści. Kratownice wyróżnia niewielki ciężar i wysoka nośność, a ich użycie pozwala uzyskać optymalną siatkę słupów, umożliwiając swobodne rozstawienie regałów i efektywne wykorzystanie przestrzeni magazynowej. Co więcej, przez „wnętrze” kratownic mogą być przeprowadzone instalacje (np. przewody wentylacyjne, rurociągi grzewczych grzewcze i technologiczne). Przy innych typach konstrukcji dachowych instalacje muszą zostać podwieszone pod dźwigarami, co zmniejsza przestrzeń użytkową magazynu. Budowę hal żelbetowo-stalowych z wykorzystaniem kratownic oferuje firma Ocmer Sp. z o.o.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.