• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Wkręty hartowane do betonu – czym są i jakie najlepiej wybrać?

Opublikowano: 30-04-2018 (Aktualizacja: 09-05-2018) Źródło: stukpuk.pl

Bezpieczne i solidne mocowanie jest podstawą trwałości każdej konstrukcji. W sklepach budowlanych dostępnych jest wiele rodzajów mocowań, przeznaczonych do łączenia różnych elementów z różnego rodzaju podłożami. Odrębną grupę produktów tworzą mocowania do betonu, nie bez powodu nazywane wkrętami do zadań specjalnych.


Wkręty hartowane do betonu – czym są i jakie najlepiej wybrać? Fot. stukpuk.pl Wkręty hartowane do betonu – czym są i jakie najlepiej wybrać? Fot. stukpuk.pl

Wkręty do betonu znajdują bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie. Dzięki nim możliwe jest tworzenie trwałych konstrukcji, jak również montaż wszelkich materiałów budowlanych do różnego rodzaju powierzchni. W przypadku wykonywania mocowań w twardym i zbitym materiale, szczególnie polecane są wkręty hartowane.

Czym są wkręty hartowane do betonu?

Wkręty hartowane do betonu są rodzajem zamocowań ramowych, charakteryzujących się wysoką wytrzymałością nawet w przypadku dużych obciążeń, przez co zapewniają trwałość połączeń na wiele lat. Co ważne, wkręty hartowane można z powodzeniem zastosować nie tylko do betonu, ale też wykonując łączenie w kamieniu, pustaku czy cegle. Przy ich pomocy możesz zatem zamontować ramy okienne, drzwi czy łaty drewniane, które chcesz na stałe przytwierdzić do danego podłoża.

Fot. stukpuk.pl Fot. stukpuk.pl

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wkrętów do betonu?

Wkręty hartowane do betonu można mocować bezpośrednio w podłożu, bez konieczności stosowania kołków rozporowych czy środków chemicznych. Z tego powodu muszą być one właściwie wykonane, najlepiej ze stali hartowanej, która zapewnia maksymalną trwałość i odporność nawet na duże obciążenia.

Co więcej, gwinty wkrętów hartowanych do betonu są specjalnie ząbkowane, dzięki czemu ich montaż w tak twardym materiale, jak beton, nie powinien sprawić większych trudności. Ponadto, charakterystyczna budowa wkrętów ramowych powoduje, że ściśle przylegają one do ścianek wykonanego otworu i zabezpieczają je przed wysunięciem. Przed zakupem warto też sprawdzić, czy dane elementy zostały ocynkowane, co stanowi dobre zabezpieczenie przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych oraz wilgoci.

Inne rodzaje mocowań

W sklepach budowlanych możesz znaleźć też wiele innych rodzajów mocowań, w tym kołki, śruby i kotwy. Do najpopularniejszych, a tym samym najczęściej wybieranych należą kołki standardowe, wykorzystywane do tworzenia połączeń na różnego rodzaju podłożach. Co prawda lepiej nie stosować ich przy dużych obciążeniach, lecz tworząc mocowanie w materiałach o zwartej strukturze, powinny zdać egzamin.

Fot. stukpuk.pl Fot. stukpuk.pl

Wartym uwagi rodzajem kołków standardowych są kołki szybkiego montażu z kołnierzem, świetnie sprawdzające się przy mocowaniu lekkich elementów suchej zabudowy. Kołki szybkiego montażu, dzięki specjalnemu kołnierzowi, mogą wytrzymywać większe obciążenia, a ponadto nadają się do wykonywania mocowań w betonie, kamieniu, klinkierze czy cegle. Co ważne, są one bardzo łatwe w montażu, nie wymagają wiercenia otworów w podłożu, a za sprawą polipropylenowych koszulek rozszerzają się podczas wbijania.

 

 

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia