Obróbka strumieniowo–ścierna, zwana inaczej piaskowaniem, to jeden ze skuteczniejszych sposobów czyszczenia powierzchni. Niestety wykonywanie jej wymaga zaangażowania człowieka, który dysponuje specjalistycznym sprzętem, ale nie może być zastąpiony przez maszyny. Piaskowanie jest pracą fizyczną ze względu na swoją specyfikę zaliczaną do grupy najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia i życia pracowników. Z tego też względu przepisy BHP stawiają przed pracodawcami i osobami wykonującymi piaskowanie wysokie wymogi dotyczące ochrony i zachowania bezpieczeństwa stanowiska pracy.

Podczas obróbki strumieniowo-ściernej konieczne jest wyposażenie pracownika w specjalistyczną odzież tj:

  •     ubranie pyłoszczelne
  •     ochronne rękawice
  •     oraz hełmy połączone z kapturami chroniącymi ramiona.

Najwięcej uwagi przy doborze odzieży należy poświęcić hełmom, które chronią głowę zarówno przed szkodliwym pyłem oraz hałasem, a także zapewniają dopływ świeżego powietrza.

Hełmy ochronne w obróbce strumieniowo-ściernej

Hełmy stosowane podczas piaskowania nie są zwykłymi kaskami roboczymi. Muszą chronić pracownika przed bardzo niebezpiecznym pyłem, który może przenikać do organizmu powodując groźne choroby płuc, prowadzące nawet do śmierci. Hełmy muszą więc zapewnić ochronę układu oddechowego i twarzy pracownika zatrudnionego przy czyszczeniu konstrukcji stalowych, betonu, odlewów lub innych elementów metodą strumieniowo-ścierną. Nie są to więc zwykłe kaski robocze, których zadaniem jest zapewnienie ochrony wyłącznie przed uszkodzeniem mechanicznym głowy pracownika. Hełmy do piaskowania to wielozadaniowy sprzęt, bez którego wykonywanie pracy na takim stanowisku jest niemożliwe i wyjątkowo niebezpieczne.

Jak są zbudowane hełmy do obróbki strumieniowo-ściernej?

Kaski ochronne mogą mieć różnorodne zastosowanie. Jednak te wysokospecjalistyczne w zależności od przeznaczenia podlegają odpowiednim normom, które z kolei wymuszają na producentach stosowanie coraz to nowych technologii pozwalających wyprodukować sprzęt spełniający wymogi jakości i bezpieczeństwa. Sprzęt ochronny używany podczas piaskowania objęty jest normami PN-EN 14594 i zgodnie z nimi hełmy muszą być skompletowane z układem regulującym ilość dopływającego powietrza oddechowego lub z klimatyzatorem regulującym temperaturę powietrza oddechowego. Jeśli chodzi o samą budowę hełmu do piaskowania, za przykład może posłużyć hełm powietrzny typu Granit dostępny na https://eprotect.pl/pol_m_OCHRONA-GLOWY_Kaski-i-helmy_Helmy-2037.html.

Granit ma kształt kasku skorupowego, a w części twarzowej wbudowany i zabudowany wizjer. Podczas obróbki strumieniowo–ściernej istnieje niebezpieczeństwo silnego odprysku, dlatego też wizjer jest wzmocniony szybami. Od strony twarzy posiada powłokę z poliwęglanu, odporną na uderzenia, druga szyba zabezpieczająca wizjer jest podklejona folią antyodpryskową. Zewnętrzna strona wizjera ma dodatkowo zamontowaną siatkę metalową. Hełmy do piaskowania stanowią całość z aparatem wężowym sprężonego powietrza. Tego rodzaju sprzęt posiada wskaźnik przepływu powietrza oddechowego. Dodatkowe oznaczenia, których znajomość może być istotna przed wyborem sprzętu, to symbole:

  •     G – oznaczające, że wybrany sprzęt nadaje się do używania podczas śrutowania
  •     O/H potwierdzające, że hełm posiada dodatkowe nauszniki ograniczające hałas.

Normy regulujące jakość i bezpieczeństwo kasków roboczych do piaskowania

W opisach sprzętu BHP do obróbki strumieniowo–ściernej powinny się znaleźć się informacje o spełnianiu norm jakości wymogów BHP. Powinny to być wytyczne wg Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001 oraz wymagania bezpieczeństwa i ochrony zdrowia zawarte w dyrektywie 89/686/EWG/ rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 grudnia 2005 r. w sprawie wymagań zasadniczych dla środków ochrony indywidualnej (Dz. U. Nr 259, poz. 2173) oraz normy PN-EN-14594.