Partnerzy portalu

Montaż klimatyzacji w mieszkaniu deweloperskim – na jakich zasadach jest możliwy?

Opublikowano: 05-09-2018 Źródło: zewnętrzne

Klimatyzacja w mieszkaniu nie jest już dzisiaj zjawiskiem niespotykanym, jednak jej montaż zwykle wymaga zgody pozostałych mieszkańców. Jakie formalności się z tym wiążą? Czy zakup mieszkania od dewelopera daje więcej możliwości niż kupno mieszkania z rynku wtórnego?


Klimatyzacja w mieszkaniu. Fot. Shutterstock Klimatyzacja w mieszkaniu. Fot. Shutterstock

Kupno mieszkania a klimatyzacja – dlaczego montaż klimatyzatorów wymaga zgody wspólnoty?

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które mogą zapewnić przyjemny chłód w Twoim mieszkaniu. Do najbardziej wydajnych, przynoszących optymalne chłodzenie, należą klimatyzatory stacjonarne split. Jednak to właśnie montaż tych modeli wymaga często uzyskania zgody każdego członka wspólnoty – pomyśl o tym już podczas zakupu mieszkania. Niejednokrotnie jest to zadanie karkołomne, ponieważ część osób pozostaje nieuchwytna, a inne mogą nie odnieść się przychylnie do Twojej prośby. Dlaczego montaż klimatyzacji w mieszkaniu spotyka się ze sprzeciwem sąsiadów?

  • Po pierwsze, klimatyzatory typu split składają się z elementów, których część znajduje się na zewnątrz budynku. Zdarza się, że sprężarka, zawór i skraplacz (bo o tych częściach mowa) generują hałas, czasem zacieki, a w przypadku najsilniejszych modeli nawet niewielkie drgania (głównie w tanich urządzeniach i tych starszego typu);
  • Po drugie, często w grę wchodzą względy estetyczne i praktyczne – konieczność montażu urządzenia przypominającego skrzynkę z wiatrakiem, a także uszkadzanie nowej elewacji, dla wielu osób wydaje się nie do przyjęcia.

Klimatyzacja w mieszkaniu – jakie masz możliwości? Fot. Shutterstock Klimatyzacja w mieszkaniu – jakie masz możliwości? Fot. Shutterstock

Klimatyzacja w mieszkaniu – jakie masz możliwości

Jeśli zdecydowałeś się na zakup mieszkania i nie chcesz prosić pozostałych mieszkańców o zgodę lub jeśli takowej nie posiadasz, możesz zdecydować się na urządzenia innego typu. Są one mniej wydajne niż klimatyzatory stacjonarne, jednak mogą w pewnym stopniu przynieść ulgę podczas upałów.

Jednym z takich urządzeń są klimatyzatory przenośne. Są mniejsze i tańsze niż ich stacjonarne odpowiedniki i nie trzeba montować żadnych elementów na zewnątrz budynku. Ich wadą jest niewielka moc, spory hałas i konieczność uchylania okna w celu odprowadzenia ciepła z mieszkania.

Innym rodzajem urządzeń chłodzących są klimatyzery. Do chłodzenia wykorzystują zimną wodę lub lód. Klimatyzery są niedrogie i małe, jednak działają słabiej niż klimatyzatory i przyczyniają się do zwiększenia wilgotności mieszkania.

Na szczęście istnieje jeszcze jedno rozwiązanie, które może pozwolić Ci zamontować stacjonarny klimatyzator – kupno mieszkania od dewelopera i uzyskanie zgody na montaż klimatyzacji jeszcze przed powstaniem wspólnoty, czyli wtedy, gdy o budynku decyduje sam deweloper.

Wspólnota mieszkaniowa powstaje bowiem wtedy, gdy deweloper oddaje do użytku pierwsze lokale, a nie w momencie podpisania umowy deweloperskiej dotyczącej kupna mieszkania. W związku z tym, jeśli planujesz zakup mieszkania od dewelopera jeszcze przed zakończeniem budowy, Twoje szanse na montaż klimatyzacji w mieszkaniu mogą wzrosnąć, bo decyzja nie zależy od całej wspólnoty.

Jak zapewnić sobie zgodę dewelopera na montaż klimatyzatora? Fot. Shutterstock Jak zapewnić sobie zgodę dewelopera na montaż klimatyzatora? Fot. Shutterstock

Kupno mieszkania – formalności związane z klimatyzacją. Jak zapewnić sobie zgodę dewelopera na montaż klimatyzatora

Elewacja oraz dach (bo na nim też można montować klimatyzatory) należą do części wspólnych budynku. Aby zamontować klimatyzator na zewnątrz, musisz uzyskać od dewelopera prawo do wyłącznego korzystania z części elewacji lub dachu. Jak to zrobić?

Przed kupnem mieszkania sprawdź, czy deweloper ma możliwość przyznawania prawa do wyłącznego korzystania z części wspólnych. Dowiesz się tego, analizując własną umowę. Przeczytaj ją dokładnie i odszukaj zapisy, w których jesteś zobowiązany do wyrażenia zgody na obciążanie części wspólnych nieruchomości. Jeśli takie paragrafy znajdują się w Twojej umowie, oznacza to, że pozostali nabywcy również muszą wyrazić takie same zgody.

W umowie najprawdopodobniej nie będzie mowy o klimatyzacji, jednak niektóre zapisy są na tyle niejasne i pozostawiają wiele możliwości interpretacyjnych, że mogą zadziałać na Twoją korzyść. Najlepiej, jeśli deweloper nie określa, których części budynku dotyczą ustalenia i na czym mogą polegać wspomniane obciążenia. Gdy w umowie podaje dokładnie, że podobnym zgodom podlegają np. miejsca parkingowe, loggia, tarasy czy ogródki, kupno mieszkania od dewelopera może wiązać się z brakiem możliwości montażu klimatyzacji w mieszkaniu.

Jeśli z umowy wynika, że deweloper zapewnia sobie prawo do podejmowania decyzji w sprawie nadania prawa do wyłącznego korzystania z dachu lub elewacji, możesz poprosić go o dodanie do Twojej umowy zapisu o przyznaniu Ci prawa do klimatyzacji. Deweloper może, ale nie musi wyrazić na to zgody.

Wskazówka! Przed zakupem mieszkania dopilnuj, aby zapis dotyczył nieodpłatnego korzystania z wydzielonej część wspólnej. W innym przypadku wspólnota może narzucić na Ciebie obowiązek uiszczania miesięcznych opłat.

Musisz przygotować się na to, że wspólnota mieszkaniowa może zmienić zasady ustalone przez Ciebie z deweloperem – zwłaszcza wtedy, gdy klimatyzator będzie przeszkadzać im w codziennym życiu. Uczęszczanie na spotkania wspólnoty i dobre kontakty z nowymi sąsiadami mogą znacznie ułatwić Ci przekonanie mieszkańców do słuszności decyzji. Więcej informacji na temat wspólnot mieszkaniowych w budynkach deweloperskich znajdziesz w artykule: „Kupno mieszkania a wspólnota mieszkaniowa”.

Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste! Skorzystaj z narzędzia NAVIDOM!

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia