• Partner portalu
 • Partner portalu
 • Partner portalu
Partnerzy portalu

Części do maszyn przemysłowych

Opublikowano: 14-11-2018 Źródło: Profilex

Do czego służą prowadnice liniowe, łańcuchy oraz taśmy przemysłowe? Jak je wybierać? Więcej na ten temat w tym artykule.


Prowadnice - rodzaje i zastosowanie

Do czego właściwie służą prowadnice w maszynach? Jak sama nazwa wskazuje, są to elementy prowadzące. Ich podstawową rolą jest zapewnienie odpowiedniego prowadzenia i poprawnego ruchu różnego typu elementów maszyn. Prowadnice to niezbędne elementy każdego systemu napędu maszyny - gdyby nie one, nie byłaby możliwa płynna praca pasów modułowych i zębatych czy też łańcuchów transportujących. Dodatkowo, dzięki prowadnicom możliwe jest zapewnienie poprawnego prowadzenia pasów, zarówno na prostych, jak również na krzywych liniach. Ciekawym rozwiązaniem mogą być prowadnice oparte o tworzywa sztuczne PE-UHMW. W przypadku materiałów odpornych na ścieranie, takie prowadnice zapewniają znacznie lepsze podtrzymywanie łańcucha. Konstrukcja chroni łańcuch przed drganiami, a także eliminuje efekt wleczenia. Dlaczego o tym piszemy?

Prowadnice rolkowe. Fot. profilex.com Prowadnice rolkowe. Fot. profilex.com

Warto pamiętać, że prowadnice wykonane ze stali mogą doprowadzić do szybkiego zużycia elementów w łańcuchach. W szczególności dotyczy to rolek oraz ogniw. Podstawowym powodem, dla którego dochodzi do takiego zużycia, jest brak smarowania. Na szczęście, tworzywo sztuczne pozwala na znacznie bardziej swobodne ślizganie się rolki - tworzywa sztuczne nie powodują nadmiernego zużycia, mimo że nie występuje tu smarowanie. Jakie prowadnice liniowe znajdziemy na rynku? Oto krótki przegląd najpopularniejszych typów prowadnic stosowanych w maszynach:

 •     Prowadnice rolkowe
 •     Prowadnice pod pasy
 •     Prowadnice ogniwowe

Jakie zastosowanie mają poszczególne rodzaje prowadnic? Opisujemy poniżej:

1. Prowadnice rolkowe. Tego rodzaju elementy znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie występują duże prędkości, a obciążenie jest niewielkie. Co ważne, prowadnica rolkowa zapewnia wysoką nośność, co jest szczególnie ważne przy dużym obciążeniu. Ten parametr pozwala na uzyskanie wysokich rezerw mocy - nie ma tu ryzyka, że tej nagle zabraknie.
2. Prowadnice pod paski. Takie prowadnice stosowane są jako elementy prowadzące w paskach maszyn. Te elementy dobiera się na podstawie rodzaju paska, jaki znajduje się w naszej maszynie. Występują prowadnice pod paski płasko-klinowe, klinowe oraz okrągłe. Takie prowadnice nie tylko podtrzymują pasek, ale również zapewniają mu odpowiednie prowadzenie i zabezpieczają przed nadmiernym zużyciem w krótkim czasie.
3. Prowadnice ogniwowe. Jak sugeruje sama nazwa, te elementy sprawdzą się jako prowadnice do wszelkiego rodzaju łańcuchów ogniwowych. Dobierając tego typu części koniecznie zwróćmy uwagę na wymiary łańcucha w maszynie. Niezwykle istotny jest także typ ceownika łańcucha - pozwoli dobrać odpowiedni rodzaj prowadnicy ogniowej.

Oferta prowadnic jest naprawdę bogata. Niestety, nieraz niemożliwe jest znalezienie odpowiedniego rozwiązania do danej maszyny. Wtedy pozostaje dorabianie. Stworzenie prowadnicy przemysłowej od podstaw wymaga oczywiście posiadania odpowiedniego sprzętu. Nie wystarczy sama obrabiarka CNC. Niezbędne będzie również oprogramowanie CAD/CAM. Jeżeli poszukujesz prowadnic specjalnych, to warto zgłosić się do firmy, która posiada doświadczenie w tego typu realizacjach. Oddzielny dział konstrukcyjny (jak w przypadku firmy Profilex z Łasku), na podstawie złożonej dokumentacji, stworzy odpowiedni projekt, który pozwoli na wyprodukowanie prowadnic na specjalne zamówienie. I jeszcze jedno - dobierając prowadnice, pamiętać należy również o profilach. Te elementy mogą mieć w zasadzie dwie formy:

 •     Wytłaczane (długość od 3 do 50 m)
 •     Stalowe

Profile stalowe oparte mogą być o trzy rodzaje stali: zwykłą, nierdzewną oraz ocynkowaną. Zazwyczaj montuje się je do prowadnic za pomocą śrub, czasem również spawów.

Łańcuchy, rodzaje i przykłady zastosowania

Co do zasady, łańcuchy dzielimy na trzy rodzaje:

 •     Ogniwowe
 •     Płytkowe
 •     Rolkowe (Galla)

Czym różnią się poszczególne typy łańcuchów przemysłowych? Dokładny opis poniżej.

Łańcuchy ogniwowe to elementy o bardzo szerokim spektrum zastosowań. Sprawdzają się w naprawdę wielu branżach. Użytkowane są zarówno w przenośnikach różnych typów, jak również mechanizmach przenoszenia, wciągania czy podnoszenia. Dodatkowo, łańcuchy ogniwowe stosuje się w produkcji oraz montażu urządzeń trakcyjnych. Warto także wspomnieć o zastosowaniu łańcuchów w takich branżach jak górnictwo, przemysł maszynowy, hutniczy, stoczniowy, ale również drzewny czy wydobywczy.

Łańcuchy płytkowe. Fot. profilex.com Łańcuchy płytkowe. Fot. profilex.com

Czym różnią się od siebie łańcuchy ogniwowe? Mogą być wykonane z różnych materiałów - na przykład stali czarnej, nierdzewnej czy specjalnej. Kolejna różnica to długość ogniw - wyróżniamy wersje krótkie, średnie i długie. Warto przy tym wspomnieć, że ogniwa mogą mieć formę kalibrowaną i niekalibrowaną, a także być spawane lub bocznie zgrzewane.A łańcuchy płytkowe? Stosowane są głównie przy przenośnikach transportu wewnętrznego, ale także w przemyśle rozlewniczym - butelki PET oraz szklane. Łańcuchy płytkowe wykonane są z tworzyw sztucznych, stali (nawęglanej i nierdzewnej), co zapewnia im odporność na trudne warunki i wydajność linii produkcyjnych.

Łańcuchy dzielimy na prostobieżne oraz skrętne. Ostatnim typem są łańcuchy rolkowe. Sprawdzają się w warunkach dużych obciążeń, przy sporych prędkościach liniowych. W przemyśle zazwyczaj stosuje się łańcuchy nierdzewne, pokryte specjalnymi powłokami ochronnymi. Dodatkowo, łańcuchy są kwasoodporne, wiec mogą pracować w trudnym środowisku.

Rolki transportowe, ślimaki i taśmy modularne

Jak dobrać rolki transportowe? Wszystko zależy od rodzaju materiału, jaki te mają przenosić. Liczy się również jego wielkość oraz rodzaj pakowania. Inne rolki transportowe sprawdzą się w przypadku butelek czy opakowań do kosmetyków (obciążalność do 350 N), a zupełnie inne przy produkcji kratownic czy palet (nawet do 3000 N). Warto przy tym wspomnieć o tak zwanych ślimakach, czyli oprzyrządowaniu dla linii rozlewniczych. Pozwalają na wprowadzanie butelek, słoików czy puszek (praktycznie dowolny kształt) pod nalewaki, głowice czy elementy montujące banderole.

Rolki transportowe. Fot. profilex.com Rolki transportowe. Fot. profilex.com

Pozostałe części i komponenty do maszyn

Łańcuchy, ich prowadnice (wraz z profilami) oraz łożyska. Wszystko to bardzo istotne elementy, niezbędne do poprawnego działania maszyn. Warto jednak pamiętać o tym, że jest jeszcze szereg innych części, które warunkują poprawne działanie tych mechanizmów. Należą do nich:

 •     Elementy PUCKS
 •     Koła zębate

Pucks

Gdyby nie elementy typu PUCKS, to znacznie spadłaby wydajność oraz niezawodność wszelkiego rodzaju taśm produkcyjnych. Te części montowane są bezpośrednio na liniach produkcyjnych (dokładniej - przykręcone do łańcuchów). Ich rolą jest stabilizacja nieregularnych i lekkich opakowań znajdujących się na taśmie. W jakich miejscach sprawdzą się elementy typu PUCKS? Są one bardzo popularne wszędzie tam, gdzie liczy się niezawodność oraz elastyczność, rozumiana jako możliwość szybkiej zmiany rodzaju wypuszczanego produktu. Tego typu elementy znajdą zastosowanie w branży chemicznej (wszelkiego typu detergenty czy płyny). Równie popularne są w branży kosmetycznej, przy czym stosują je zarówno koncerny produkujące kosmetyki samochodowe, jak i produkty do użycia przez ludzi. Warto również wspomnieć o użyciu elementów typu PUCKS w branży farmaceutycznej. Dobierając PUCKS należy zwrócić uwagę na potrzeby każdego projektu. Bardzo ważne jest obciążenie, warunki pracy, ale także metody obróbki. Warto wiedzieć, że zastosowanie PUCKS pozwala na szybką i wydajną zmianę rodzaju produkowanego opakowania - krótkie i małe serie nie będą już problemem!

Koła zębate

Gdy bierzemy pod uwagę komponenty do maszyn, to nie sposób nie wspomnieć o kołach zębatych. Te elementy dzielimy na czynne i bierne, a także dzielone. Te ostatnie charakteryzują się głównie łatwością montażu. Wybierając koła zębate warto zwrócić uwagę na produkty wykonane zgodnie z oznaczeniami kodu REXNORD. Oznacza to cyfrowe metody produkcji, które z kolei przekładają się na niespotykaną nigdzie indziej powtarzalność wykonania.

Dokładność obróbki koła zębatego to gwarancja bezproblemowej pracy przez wiele lat. Fot. profilex.com Dokładność obróbki koła zębatego to gwarancja bezproblemowej pracy przez wiele lat. Fot. profilex.com

Tylko oferta sprawdzonego producenta

Poszukując komponentów do maszyn warto postawić na jakość i sprawdzonego dostawcę – jak profilex.com. Nie kupujmy najtańszych na rynku części, bo to szybko zemści się w postaci zwiększonej awaryjności danego elementu. A to, co zdołamy zaoszczędzić przy zakupie, szybko wydamy na remonty sprzętu.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia