• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Jak się przygotować do postawienia gotowego domku letniskowego?

Opublikowano: 16-01-2019 Źródło: ogrodosfera.pl

Gotowe domki letniskowe to idealne rozwiązanie dla tych osób, które nie chcą inwestować czasu i pieniędzy w murowaną konstrukcję. Nie wymagają właściwie żadnych prac – poza przygotowaniem podłoża.


Są tańsze od konstrukcji murowanych, a ich montaż (o ile w ogóle jest konieczny) – dużo szybszy. Nic więc dziwnego, że gotowe domki letniskowe wybieramy coraz częściej. Zanim jeden z nich znajdzie się na naszej działce, należy ją odpowiednio przygotować. By uniknąć problemów z urzędem, musimy też dopełnić niezbędnych formalności. Nie bez znaczenia jest wybór miejsca, w którym stanie domek i jego orientacja. Od tego zależy nie tylko nasz komfort, ale też możliwości aranżacji działki.

Wszystkie te kwestie warto przemyśleć jeszcze przed kupnem domku. Pozwoli to dobrać odpowiednie rozwiązania i ewentualnie zmienić swoje plany, kupując domek inny niż ten, który na początku zamierzaliśmy, a lepiej dopasowany do warunków panujących na działce. Jak jednak wybrać i przygotować miejsce na taki obiekt? Co mówią na ten temat przepisy? By odpowiedzieć na te pytania, wspólnie ze specjalistami z ogrodosfera.pl przygotowaliśmy poradnik.

Domek letniskowy Norwegia. Fot. Ogrodosfera.pl Domek letniskowy Norwegia. Fot. Ogrodosfera.pl

Czy pozwolenie jest konieczne?

Jeśli chodzi o legalizację obiektów nieprzeznaczonych do całorocznego użytku (a do tej kategorii należą domki letniskowe), polskie prawo jest dużo mniej restrykcyjne niż w przypadku pozostałych konstrukcji. O ile będą posiadały jedną kondygnację, a ich powierzchnia użytkowa (z wyłączeniem tarasu czy werandy) nie przekroczy 35 metrów kwadratowych, nie jest konieczne uzyskanie pozwolenie na ich budowę – wystarczy jej zgłoszenie w starostwie powiatowym.

Warto jednak pamiętać, że postawienie domku letniskowego może być niemożliwe ze względu na zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla danej okolicy. Z treścią tego aktu można zapoznać się urzędzie gminy lub na jego stronie www.

Gdzie ustawić domek letniskowy?

Lokalizację domku letniskowego należy wybrać tak, aby zapewnić sobie możliwość odpowiedniego zaaranżowania działki. Warto postawić go w możliwie najbardziej wysuniętym na południe miejscu. Dzięki temu pozostała część działki będzie dobrze wyeksponowana na promienie słoneczne, co ma znaczenie, jeśli chodzi zarówno o wypoczynek, jak i uprawę roślin. Dom powinien też być posadowiony w najwyższym miejscu działki. Dzięki temu unikniemy jego zalewania deszczem i problemów z działaniem kanalizacji.

Duże znaczenie ma też orientacja domku. Najlepiej będzie, jeśli okna części dziennej oraz taras będą skierowane na południe. Zapewni to optymalne ich optymalne nasłonecznienie, a także umożliwi obsadzenie tarasu dekoracyjnym pnączem lun winoroślą.

Domek letniskowy Serbia. Fot. Ogrodosfera.pl Domek letniskowy Serbia. Fot. Ogrodosfera.pl

Podłoże pod domek letniskowy

Po wyborze miejsca, należy przygotować stabilne podłoże pod domek. To zadanie nietrudne i poradzi sobie z tym każdy, nawet osoby bez fachowych umiejętności. Pierwszy etap to wykopanie dołu o rozmiarach odpowiadających powierzchni domu i głębokości około 25 centymetrów. W nim należy ułożyć następujące warstwy:

  • piasku o grubości 7 centymetrów oddzielone geowłókniną;

  • kruszywa o frakcji od 31 do 65 milimetrów o grubości 10 centymetrów;

  • kruszywa o frakcji maksymalnie 16 milimetrów o grubości 7 centymetrów.

Bloczki betonowe do podłoża. Fot. Ogrodosfera.pl Bloczki betonowe do podłoża. Fot. Ogrodosfera.pl

Na tym podłożu można ułożyć bloczki betonowe, na których ustawimy dom. Zanim to jednak nastąpi, koniecznie musimy uzgodnić z dostawcą lub firmą montażową szczegóły dojazdu. Szczególnie duże znaczenie ma to w przypadku działek położonych z dala od głównych, utwardzonych dróg.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia