Senacki projekt jest efektem wniosku ministra inwestycji i rozwoju, skierowanego do Komisji Ustawodawczej Senatu RP, o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w zakresie wykonania wyroku TK z 7 lutego 2018 r. W uzasadnieniu dokumentu podkreślono, że każdy ma prawo i wolność wyboru w obszarze wykonywania zawodu i miejsca pracy, co określa konstytucja. W związku z tym organy władzy wykonawczej nie mogą wydawać aktów prawnych, które normują kwestie ograniczania praw i wolności.

Wniosek odnosił się do regulacji Prawa budowlanego, w którym pojawiają się zapisy o tym, w jakich specjalnościach udzielane są uprawnienia budowlane oraz jakie wykształcenie i praktyka są wymagane dla danej specjalności w obszarze projektowania czy kierowania pracami budowlanymi.

Jak argumentował TK, takie ograniczenie uprawnień budowlanych może być normowane wyłącznie ustawą, nie rozporządzeniem. Organ uznał także, że nie można dzielić specjalności „inżynieryjna kolejowa” na dwie odrębne (w zakresie kolejowych obiektów budowlanych oraz w zakresie sterowania ruchem kolejowym). Takie postępowanie może być również przeprowadzone wyłącznie na mocy ustawy.

Przeczytaj także: Sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy o cenach prądu