• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Rozwiązania energooszczędne – na co zwrócić uwagę, by poprawić bilans energetyczny budynku?

Opublikowano: 08-03-2019 Źródło: zewnętrzne

Wybudowanie domu wiąże się z dużą inwestycją finansową, a jego późniejsze utrzymanie – także wymaga sporych wydatków. Właśnie z tego powodu już na etapie projektowania budynku, warto rozważyć zastosowanie rozwiązań, które pozwolą nam zredukować koszty ogrzewania (i ewentualnie: klimatyzacji). Dom energooszczędny z definicji powinien być budynkiem tanim w utrzymaniu, o odpowiednim bilansie energetycznym (bilans energetyczny to różnica pomiędzy zyskami i stratami ciepła). Jeżeli ilość uzyskanego ciepłą jest większa, a straty mniejsze, tym mniej energii konieczne jest do ogrzania budynku, a co za tym idzie - rachunki za nią są niższe.


Źródło: dako.eu Źródło: dako.eu

Co wpływa na wielkość strat ciepła?

Istnieje wiele czynników mających wpływ na to, ile energii trzeba będzie zużyć, aby utrzymać w pomieszczeniach optymalną temperaturę. Poza warunkami atmosferycznymi, umiejscowieniem budynku czy też wilgotnością powietrza, bardzo ważna jest wielkość domu. Im większym dom, tym więcej środków musimy przeznaczyć na jego ogrzanie. Utrzymanie komfortowej temperatury w domu o większym metrażu jest o wiele trudniejsze niż w niewielkich budynkach.

Żródło: dako.eu

Żródło: dako.eu

Istotne znaczenie ma kształt budynku. Zwarta bryła domu, przypominająca sześcian lub prostopadłościan zapewni nam lepsze utrzymanie ciepła wewnątrz budynku, niż w przypadku konstrukcji o bardziej złożonym kształcie. Domy o tradycyjnej, prostej formie są o wiele tańsze w budowie i eksploatacji, a przy ich konstrukcji o wiele trudniej o błędy, które mogą skutkować zwiększeniem wydatków. Liczba pięter również ma znaczenie, a w przypadku budynków parterowych mamy do czynienia z o wiele większą strata energii niż przy domach piętrowych. Bardzo duża ilość ciepła przedostaje się na zewnątrz przez dach, dlatego dom energooszczędny nie powinien być parterowy, ponieważ wtedy powierzchnia dachu w stosunku do powierzchni użytkowej jest największa.

Budując dom, należy odpowiednio wcześnie zaplanować umiejscowienie drzwi i okien, kształt dachu oraz przemyśleć rozkład pomieszczeń uwzględniający położenie domu względem stron świata. O wiele więcej ciepła oraz światła zyskamy od strony południowej, natomiast od północy musimy liczyć się z koniecznością sztucznego doświetlania pomieszczeń.

Jak poprawić bilans energetyczny budynku?

Najwięcej ciepła w domu tracone jest przez wentylacje, ściany zewnętrzne, dach, piwnicę oraz drzwi i okna. Zastosowanie energooszczędnych technologii podczas budowy domu może w znacznym stopniu obniżyć zapotrzebowanie budynku na energię. W celu ograniczenia strat warto zainwestować w materiały, które pozwalają na osiągniecie jak najlepszej izolacyjności termicznej ścian i akumulacji ciepła.

Oprócz zastosowania tworzyw o odpowiednich parametrach, ważnymi kwestiami są: ocieplenie ścian budynku oraz zabezpieczenie dachu. Bardzo często stosowanym rozwiązaniem jest użycie w tym celu styropianu lub wełny mineralnej.  W nadprożach, na połączeniu płyt balkonowych ze stropem, w ościeżach otworów okiennych i drzwiowych należy pamiętać o dokładnym ociepleniu. Jeżeli to możliwe, najlepiej unikać projektów, w których płyta balkonu jest połączona ze stropem. Niewątpliwie jest to miejsce, które bardzo trudno odizolować, a strata cieplna będzie o wiele wyższa niż w przypadku wybudowania oddzielnej konstrukcji.

Wentylacja ma ogromne wpływ na ilość ciepła zachowanego wewnątrz budynku. Zastosowanie wentylacji grawitacyjnej, najprostszej i najstarszej metody wymiany powietrza w budynkach, trudno zaliczyć do działań mających na celu stworzenie domu energooszczędnego. Co prawda nie wymaga ona zastosowania żadnych mechanicznych dodatków, jednak jednocześnie nie pozwala w pełni kontrolować przepływu powietrza ani w żaden sposób nie umożliwia odzyskania utraconej energii. Ciepłe powietrze wydostaje się przez kratki wentylacyjne, a zimne napływa wprost do wnętrza budynku. Dobrym sposobem na zmianę bilansu energetycznego domu jest zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewowo-wywiewnej i zainstalowanie rekuperatora, pozwalającego na odzyskiwanie ciepła.

Jakie okna w domu energooszczędnym?

Okna mają kluczowe znaczenie w uzyskaniu odpowiedniego bilansu energetycznego budynku. W celu zapewnienia sobie odpowiedniego doświetlenia pomieszczeń oraz utraty przez nie jak najmniejszej ilości ciepła, należy dokładnie przemyśleć rozmieszczenie okien w domu. Duże przeszklenia powinny znajdować się na południowej ścianie domu, dzięki czemu do budynku będzie wpadać najwięcej światła, a promienie słoneczne dodatkowo nagrzeją wnętrze. Jeżeli nasz dom znajduje się w miejscu mało nasłonecznionym, powinniśmy wybrać przeszklenia nie duże przeszklenia sięgające od podłogi do sufitu, lecz raczej krótsze, ale nieco szersze okna. W ten sposób strata ciepła będzie o wiele mniejsza, a jednocześnie zyski z nasłonecznienia będą większe.

 W przypadku ścian północnych powinniśmy unikać dużych okien. W części budynku o tej ekspozycji okien najlepiej zaplanować pomniejsze pomieszczenia gospodarcze, które nie będą wymagały znacznych ilości światła i utrzymania wysokiej temperatury. Salon z dużymi oknami wychodzącymi na północ, będzie potrzebował o wiele większych nakładów energii do ogrzania. Zawsze warto też wybierać okna o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła oraz rozważyć montaż rolet zewnętrznych, które poprawiają termoizolację pomieszczeń. Zastosowanie takich rozwiązań pozwoli zimą lepiej uchronić wnętrza przed zbędną utratą ciepła, a latem – spowolni nagrzewanie pokoi.

Źródło: dako.eu

Źródło: dako.eu

Dobrze dobrana stolarka okienna gwarantuje wysoki poziom termoizolacji. Wybierając okna firmy DAKO mamy pewność, że nie tylko zaoszczędzimy na ogrzewaniu, ale jednocześnie decydujemy się na rozwiązanie praktyczne, funkcjonalne i trwałe. Chcąc zapewnić sobie komfortowe warunki mieszkania i utrzymać optymalną temperaturę w pomieszczeniu, poza wysokiej jakości oknami o dobrych parametrach termoizolacyjnych, można zdecydować się na zabezpieczenie okien roletami zewnętrznymi. Zasunięte na noc osłony ograniczą ilość traconego ciepła i ochronią stolarkę okienną przed opadami śniegu lub deszczu.

Komfortowy dom – czyli  dom energooszczędny.

Przemyślenie usytuowania budynku na działce oraz właściwe rozmieszczenia przeszkleń – to dwie kwestie, których odpowiednie rozwiązanie znacząco zmienia bilans energetyczny domu. Zastosowanie wysokiej jakości okien, odpowiedniej wentylacji i docieplenie ścian może sprawić, że w przyszłości koszty utrzymania budynku będą o wiele mniejsze niż w przypadku oszczędności na tych elementach na etapie budowy.

Źródło: dako.eu

Źródło: dako.eu

Kontrolowany przepływ powietrza, utrzymanie optymalnej temperatury oraz należyte oświetlenie pomieszczeń w domu sprawi, że unikniemy powstawania wilgoci oraz grzyba na ścianach a zwiększone koszty budowy z czasem  okażą się inwestycją, która się zwraca, znacząco podnosząc komfort życia mieszkańców domu.

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

    Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe