Bezpieczna, funkcjonalna, wygodna, estetyczna i zgodna z przepisami. To podstawowe zasady, jakimi trzeba kierować się przy projektowaniu łazienki dla osób niepełnosprawnych. To duże wyzwanie, szczególnie, jeśli osoba niepełnosprawna porusza się na wózku. Co na to prawo – i jak je zastosować w praktyce?
Z archiwum ole.pl
Jakie normy powinna spełniać toaleta dla osób niepełnosprawnych?
O ile prawo budowlane dla toalet dla niepełnosprawnych ścisłe zastosowanie znajduje tylko w przypadku budynków publicznych, to przy projektowaniu łazienki i toalety dla niepełnosprawnych w domu, jego wytyczne i normy dla toalet dla niepełnosprawnych też należy wziąć pod uwagę. Dzięki ich dochowaniu, uda stworzyć się przestrzeń przyjazną, wygodną i funkcjonalną. Przepisy w sprawie urządzania toalet dla niepełnosprawnych zawiera też rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
To cztery podstawowe zasady, których należy się trzymać przy projektowaniu łazienki dla niepełnosprawnych:
- zapewnienie przestrzeni manewrowej o wymiarach co najmniej 1,5 x 1,5 m;
- stosowanie w tych pomieszczeniach i na trasie dojazdu do nich drzwi bez progów;
- zainstalowanie odpowiednio przystosowanej miski ustępowej i umywalki, a także natrysku;
- zainstalowanie uchwytów ułatwiających korzystanie z urządzeń.
Łazienka dla niepełnosprawnych – tutaj liczy się bezpieczeństwo
Projektując łazienkę dla niepełnosprawnych, należy pamiętać o zapewnieniu maksimum wygody przy uwzględnieniu norm bezpieczeństwa i dobrych praktyk projektowych. Chodzi przede wszystkim o zachowanie odpowiednich odległości między sprzętami dla niepełnosprawnych do łazienki a podłogą i ścianami, np. uchwytami dla niepełnosprawnych pod prysznicem, przy toalecie, wannie i umywalce. Kluczowy okazuje się również sposób montażu, szczególnie jeśli chodzi o wysokość oraz bezpieczeństwo użytkowania. Trzeba zwrócić uwagę, czy montowane są równo, w odpowiednich odległościach i stabilnie. Warto sprawdzić, czy ściany i śruby montażowe wytrzymają ciężar użytkownika. Trzeba też pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu wszystkich sprzętów – tak, by osoba niepełnosprawna była w stanie korzystać z łazienki samodzielnie – przypomina ekspert z serwisu ole.pl.
Projektując łazienkę dla osoby niepełnosprawnej poruszającej się na wózku inwalidzkim, należy pamiętać, by zachować odpowiednie miejsce do manewrowania wózkiem. To duże urządzenie, dlatego przyjmuje się, że minimum to przestrzeń o wymiarach 150 x 150 cm. Te same zasady stosujemy, jeśli WC dla niepełnosprawnych jest osobnym pomieszczeniem. W ubikacji dla niepełnosprawnych montuje się składane poręcze, które ułatwią przesiadanie się z i na wózek inwalidzki.
Inne wymogi?
- Miska toalety dla osób niepełnosprawnych powinna być zawieszona na wysokości odpowiadającej wysokości wózka, czyli 45–50 cm.
- Pojemnik na papier toaletowy na wysokości 100–120 cm, licząc od podłogi.
- Uchwyty dla niepełnosprawnych przy przemieszczaniu powinny być umieszczone na wysokości około 80 cm.
- Z boku toalety należy zachować przestrzeń na wózek o szerokości 95 cm i głębokości 70 cm.
- Wysokość montażu umywalki to 80 cm od podłogi.
- Wolna przestrzeń pod umywalką powinna to minimum 67 cm.
- Minimalna szerokość drzwi w łazience dla inwalidy wynosi 90 cm.
Użytecznym wyposażeniem łazienki dla niepełnosprawnych mogą być maty antypoślizgowe. Inne udogodnienia dla niepełnosprawnych to ruchome stopnie czy taborety i ławeczki.
Łazienka dla osoby niepełnosprawnej ruchowo – zadbaj o funkcjonalność i estetykę
W łazience dla osoby niepełnosprawnej kluczowe jest odpowiednie wyposażenie, które ułatwi codzienną higienę i pozwoli zaoszczędzić czas. Na rynku dostępne są liczne akcesoria łazienkowe dla niepełnosprawnych. To przede wszystkim najróżniejsze poręcze i uchwyty dla niepełnosprawnych, które pomogą bez problemu poruszać się po pomieszczeniu. Przydatne będą też baterie bezdotykowe. Udogodnieniem dla niepełnosprawnych na wózkach będzie na pewno bezprogowy brodzik. Najlepiej wykonany ze stali szlachetnej, bo taki najłatwiej utrzymać w czystości – radzi specjalista z serwisu ole.pl. Niezbędne w łazience dla osoby niepełnosprawnej ruchowo będzie też siedzisko pod prysznic – składane, montowane na ścianie lub ruchome. Kolejnym udogodnieniem w łazience dla niepełnosprawnych będzie lustro ze zmiennym kątem nachylenia, które regulować można za pomocą wygodnego bocznego chwytu, na wysokości ręki osoby na wózku. Bogaty wybór wzorów i modeli akcesoriów sprawia, że łazienka dla niepełnosprawnych nie musi być nudna. Kolory to już nie tylko smutna szpitalna biel. Producenci stawiają na nowoczesny design i wysoką jakość. Wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych można dobrać zgodnie z gustem i wymaganiami kupujących – dodaje specjalista z serwisu ole.pl.
Projektując łazienkę dla niepełnosprawnych, trzeba wziąć pod uwagę przyjęte normy i zadbać o bezpieczeństwo użytkowników. Zachowanie standardów nie oznacza jednak, że taka łazienka musi być nieatrakcyjna, odbita jak z szablonu. I przede wszystkim – najważniejsze są potrzeby osób niepełnosprawnych, które z łazienki będą korzystać.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.