W pierwszym kwartale tego roku Okęcie obsłużyło 3,7 mln pasażerów, z czego 3,3 mln stanowiły osoby przemieszczające się pomiędzy różnymi krajami. 1,2 mln osób to pasażerowie transferowi, których w 2017 r. było o prawie 20% mniej niż obecnie. Rośnie także liczna pasażerów korzystających z połączeń krajowych: w marcu br. było ich ponad 391 tys.

2018 r. warszawskie lotnisko zamknęło z wynikiem 17 755 500 odprawionych osób, co było najlepszym wynikiem w historii portu.

Z uwagi na stale rosnącą liczbę operacji lotniczych niedawno rozpoczęła się modernizacja drogi startowej 11/29. Remont wymusił przeniesienie wszystkich operacji na jedną drogę startową, co wiąże się, niestety, ze zwiększeniem liczby samolotów wykonujących starty i lądowania. Osoby mieszkające w dzielnicach sąsiadujących z lotniskiem mogą z tego powodu odczuwać większe niedogodności, za co bardzo przepraszamy. Prace te są jednak niezbędne. Dokładamy wszelkich starań, aby roboty zostały zakończone zgodnie z harmonogramem – powiedział Piotr Rudzki z Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”.

Okęcie jest największym polskim portem lotniczym. Jego przepustowość sięga 23 mln pasażerów/rok. Możliwości rozbudowy lotniska są – poprzez gęstą okoliczną zabudowę i kluczowe warszawskie arterie, których trasa prowadzi w pobliżu portu – ograniczone. W związku z tym w ciągu kilku lat jeden z polskich portów lotniczych (prawdopodobnie lotnisko w Radomiu) przejmie część ruchu Okęcia, a w 2027 r. cały ruch cywilny zostanie przeniesiony do nowo powstałego Centralnego Portu Komunikacyjnego. CPK ma docelowo obsługiwać nawet 100 mln pasażerów.

Zobacz także: Lotniska w Polsce [ranking]