• Część budynku dworca zagospodaruje Urząd Miasta Pruszkowa
  • Pracowano w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków
  • Połowa z wszystkich dworców objętych programem PKP jest pod ochroną konserwatorską

Pruszków to miasto silnie związane z koleją i jej historią. Pociągi przyjeżdżają tutaj od 1845 r.  Nasze miasto leży na trasie dawnej Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. To u nas powstała jedna z pierwszych stacji na terenie zaboru rosyjskiego. W 1924 r. został wzniesiony budynek dworca PKP w Pruszkowie, który w swojej pierwotnej bryle przetrwał do dzisiaj. Po remoncie przeprowadzonym przez Polskie Koleje Państwowe wygląd dworca i detale architektoniczne odzyskały swój oryginalny blask międzywojennego polskiego neorenesansu. Budynek zyskał nowe funkcjonalności – mówi Paweł Makuch, prezydent Pruszkowa.

W obiekcie wymieniono instalacje, jest nowe zabezpieczenie przeciwpożarowe, monitoring oraz dźwig osobowy. Część pomieszczeń zyskała klimatyzację. Prace prowadzono w porozumieniu z konserwatorem zabytków. Odrestaurowano posadzki i stropy oraz schody i poręcze na klatkach schodowych, wykonany został też dach z historycznie udokumentowanej dachówki typu karpiówka.


Na elewacji odtworzono dawne napisy. Na parterze do dyspozycji podróżujących są m.in. kasa biletowa Kolei Mazowieckich oraz PKS, a także poczekalnia, toalety i pomieszczenia przeznaczone na działalność komercyjną. Z kolei piętro dworca i jedna z wieżyc będą wykorzystywane przez Urząd Miasta Pruszkowa. Przy dworcu powstała wiata na rowery.

Przebudowa dworca w Pruszkowie jest przykładem, że inwestycje na kolei przynoszą efekt dla pasażerów, jeśli są prowadzone kompleksowo. Tak jest w Pruszkowie i innych miastach położonych wzdłuż linii kolejowej Warszawa Włochy–Grodzisk Mazowiecki. W ramach modernizacji trasy zmodernizowano stacje i przystanki oraz wybudowano przejścia podziemne. Cieszę się, że dworzec w Pruszkowie odzyskał swój blask i ponownie będzie służył pasażerom. To element naszych dążeń do celu, którym jest kolej bezpieczna, komfortowa i punktualna – przypomina Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Koszt przebudowy dworca kolejowego w Pruszkowie to około 9,9 mln zł netto. Środki pochodziły z kasy PKP S.A. oraz z budżetu państwa. Prace wykonano w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023.

Przeczytaj także: Koniec remontu zabytkowego dworca na Dolnym Śląsku