Montaż oświetlenia zewnętrznego to dość ważna czynność i powinna być wykonana solidnie i starannie. Złe zamocowanie kinkietów i narażenie ich na urwanie, może bardzo oszpecić naszą elewację i dom. Jak zatem uporać się z montażem lamp zewnętrznych w ociepleniu wykonanym ze styropianu? O tym i kilku innych ważnych aspektach przeczytasz w tym poradniku.
Fot. ardant.pl
Jak dobrać lampy zewnętrzne na elewację?
Lampy i oświetlenie montowane na zewnątrz domu, musi spełniać specjalne warunki co do wilgotności i odporności na warunki atmosferyczne. Nie każda lampa będzie spełniać swoją rolę na elewacji, dlatego musisz wiedzieć, że:
- Lampa musi być odporna na wilgoć i wodę,
- Lampa musi być odporna na niskie i wysokie temperatury,
- Lampa musi posiadać wysoki stopień szczelności,
- Lampa musi być zamontowana zgodnie z instrukcją obsługi,
- Lampa musi posiadać odpowiednie źródło światła.
Te wszystkie czynniki techniczne będą decydować o tym, jak długo takie oświetlenie będzie spełniać swoją rolę i tym samym jaką żywotność będzie posiadać – 2, 5 czy 10 lat.
Dobierając lampę, postaw na wysoki stopień ochrony IP65. To oznaczenie mówi nam, że lampa będzie odporna na wszelkie pyły, kurz oraz zalewanie ją przez strugi wody, jak np. podczas deszczu czy kąpieli w basenowym ogrodzie, jeśli taki znajduje się blisko oświetlenia. To pozwoli na długą pracę urządzeń bez częstej wymiany żarówek.
Jak zamocować kinkiet na elewacji domu w styropianie?
Wszystko uzależnione będzie od tego, jak ciężki jest dany model oświetlenia. Obecnie znaleźć można zarówno małe, jak i wielkie kinkiety wiszące wykonane ze stali i szkła. Jeśli Twój model nie jest cięższy niż 10 kg, z pomocą przyjdą różne typy kołków.
Producent z pewnością przewidział ciężar lampy i postawił na większą ilość wkrętów niż jeden. Jeśli tak, Twoim zadaniem będzie odpowiedni dobór koka, który znajdzie się w styropianie elewacji, do którego z kolei zamocowana zostanie lampa.
W tym przypadku jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań są kołki typu „ślimak”. Dobrze zostały one opisane w poradniku: Jak wykonać montaż kinkietu na elewacji ze styropianu. Należy jednak wybierać te ze do styropianu, a nie do płyt kartonowo-gipsowych czy sufitów podwieszanych. Charakteryzują się dużą średnicą ślimaka oraz większą długością. Trzeba zaznaczyć, że 2cm kołek będzie tutaj za krótki. Minimalny rozmiar, jaki powinieneś kupić, to 10 cm. Taki kołek zamocowany w elewacji będzie bezpieczny dla większości typów oświetlenia zewnętrznego.
Jego montaż jest szybki i prosty, a ogranicza się jedynie do wywiercenia niewielkiego otworu w tynku elewacyjnym, a ostatecznie do wkręcenia go śrubokrętem. Sam zobaczysz, że nie ma luzów, a wkręcanie idzie dość powoli.
W razie problemów zawsze możesz sięgnąć po poradniki video dostępne w serwisie Youtube.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.