Praca specjalistów ds. utrzymania ruchu to ciągła walka z czasem. Każda, nawet najdrobniejsza usterka parku maszynowego musi być usunięta niemal natychmiast, by nie wpłynęła negatywnie na ciągłość produkcji lub jakość wytwarzanych wyrobów. W takich sytuacjach warto mieć „pod ręką” sprawdzone konstrukcje do pracy na wysokości, które w szybki sposób zapewnią bezpieczny dostęp do wysokich maszyn i urządzeń, a jednocześnie zagwarantują wygodną przestrzeń roboczą – w końcu usuwanie niektórych awarii może wymagać dłuższego czasu. Przedstawiamy konstrukcje jezdne KRAUSE w postaci pomostów oraz schodów aluminiowych.
Wygoda i bezpieczeństwo prac na wysokości
Jezdne pomosty robocze to konstrukcje często spotykane w zakładach przemysłowych. Ich solidna budowa została oparta na wygodnym, osłoniętym barierkami podeście roboczym, zintegrowanym ze schodami. Korzystają z nich zarówno pracownicy bezpośrednio związani z produkcją (mogą stanowić samodzielne stanowisko pracy), jak i specjaliści działów utrzymania ruchu – obu grupom gwarantują szybki i bezpieczny dostęp do wysokich maszyn lub urządzeń zawieszonych ponad podłożem, w celu ich bieżącej obsługi lub np. usunięcia awarii.
Propozycje KRAUSE charakteryzują się lekką wagą, możliwością łatwego przemieszczania (dzięki rolkom jezdnym) oraz automatyczną gotowością do wykorzystania. Dzięki temu, w razie nagłej awarii nie trzeba tracić czasu na rozkładanie czy montaż konstrukcji, a w trakcie samego użytkowania jeden pracownik z łatwością zmieni miejsce jej położenia. W ofercie producenta znajdziemy modele z wejściem z jednej lub dwóch stron – oba wykonane w zgodzie z obowiązującymi polskimi przepisami BHP (wg normy PN EN 131-7). Czym się charakteryzują? – Przede wszystkim powiększoną do 15 cm listwą przypodłogową platformy roboczej oraz wydłużonymi do 1,1 m barierkami ochronnymi ze zintegrowanymi listwami na poziomie kolan. Podczas wyboru i samego zakupu warto zwracać uwagę na te parametry, gdyż nie wszystkie dostępne na naszym rynku konstrukcje spełniają powyższe wymagania – przestrzega Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE. Wykonane z aluminium pomosty jezdne są niezwykle lekkie, a 4 samoblokujące się rolki skrętne (Ø 125 mm, z czego dwie zaopatrzone w hamulec) pozwalają na szybką zmianę pozycji i przesunięcie w dowolne miejsce, nawet wąskie przejście pomiędzy regałami w podręcznym magazynie surowców lub gotowych produktów (szerokość od 77 cm w wersji 2x3 stopnie, do 98 cm w przypadku modelu 2x8 stopni). Podest roboczy o wymiarach 600x700 mm oraz stopnie wykonywane są standardowo z ryflowanego aluminium, a zespolone połączenie poręczy z barierką, dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo. Dostępne są w wersjach od 3 do 8 stopni, gdzie najwyższy model zapewnia pracę na wysokości prawie 4 m.
W tej grupie rozwiązań warto zwrócić uwagę na wersje kompaktowe, stworzone z myślą o niedużych zakładach produkcyjnych oraz innej ograniczonej przestrzeni. W modelu Vario, użytkownicy z działów utrzymania ruchu doceniają przede wszystkim innowacyjny system stabilizujący, dedykowany wąskim przejściom, np. między taśmami produkcyjnymi. Dzięki niemu, mając do dyspozycji nawet niewielką przestrzeń użytkową, możemy wykorzystać konstrukcję, która zagwarantuje dużą wysokość roboczą - Vario pozwala osiągnąć 4 m, przy podstawie o szerokości zaledwie 82 cm.
Schody aluminiowe z podestem – konstrukcja dostosowana do potrzeb
Planując mobilne stanowisko pracy na wysokości w zakładzie produkcyjnym warto rozważyć także konstrukcję jezdnych schodów z platformą, oferowaną przez firmę KRAUSE. Dlaczego? – To wysokiej jakości rozwiązanie, które projektowane jest dokładnie pod wymagania klienta i wykonane w zgodzie z obowiązującymi normami i przepisami BHP. Wraz z pomocą naszych specjalistów, zamawiający może konfigurować praktycznie wszystkie parametry konstrukcji (wysokość, ilości stopni, materiały) oraz wybierać z bogatej oferty wyposażenia dodatkowego. To odróżnia je od wspomnianych wcześniej pomostów jednych – mówi ekspert firmy.
Konstrukcja standardowo wykonywana jest z ryflowanej blachy aluminiowej. Do produkcji można użyć także kraty stalowej oraz aluminiowej lub stalowej blachy perforowanej. Te materiały doskonale sprawdzają się w wymagającym środowisku zewnętrznym podczas opadów deszczu lub śniegu. Stopnie oferowane są w trzech standardowych szerokościach – 600, 800 oraz 1000 mm. To automatycznie determinuje także szerokość platformy roboczej, której głębokość wynosi 700 mm. Jej duża powierzchnia sprawi, że schody mogą stanowić nie tylko środek dostępu, ale i samodzielne mobilne stanowisko pracy. Całość konstrukcji zabezpieczają barierki o wysokości 1100 mm, z listwą na wysokości kolan, a sam podest także listwa przypodłogowa (bortnica). Na indywidualne zapytanie możliwe jest wykonanie konstrukcji o innych, niż proponowane wymiarach.
Odnosząc się do normy DIN EN ISO 14122, producent rekomenduje kąt nachylenia stopni równy 45° (przy głębokości 225 mm). Jednak na indywidualne życzenie klienta możliwe jest zaprojektowanie i wykonanie konstrukcji o nachyleniu 60° - wówczas głębokość stopni wyniesie 175 mm. Konstrukcja wyposażona jest w rolki jezdne, dzięki czemu świetnie radzi sobie podczas prac obsługowych i konserwacyjnych maszyn, urządzeń pomiarowych oraz taśm produkcyjnych, jak również w magazynach części zamiennych lub gotowych produktów, które towarzyszą zakładom produkcyjnym. Warto skorzystać z szerokiej oferty akcesoriów dodatkowych, które w określonych warunkach pomogą zwiększyć komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania – są to barierki lub drzwi ochronne, antypoślizgowa poręcz, dodatkowe oznaczenie stopni czy hamulec ręczny dla systemu jezdnego, które zwiększą komfort i bezpieczeństwo, prowadzonych prac.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.