Lotnisko na Trynku w Gliwicach należy do miejskiej spółki – Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju (GAPR) oraz Aeroklubu Gliwickiego. Wartą 27,9 mln zł modernizację finansuje Miasto Gliwice. Poza wspomnianymi elementami, wykonawca wybuduje także parkingi oraz ścieżkę rowerową wokół lotniska. Ponadto droga startowa ma być wykonana w taki sposób, żeby w przyszłości możliwe było wydłużenie jej do 1,3 km.


Modernizacja powinna potrwać do końca października. W jej efekcie dotychczasowe lotnisko o charakterze sportowym będzie mogło obsługiwać również loty biznesowe czy tzw. mały ruch cargo. Atutem lotniska w Gliwicach jest bliskość węzła autostrad A1 i A4 oraz Drogowej Trasy Średnicowej. Prace postępują zgodnie z harmonogramem. W najbliższym czasie rozpoczną się roboty związane m.in. z zabudową oświetlenia wzdłuż drogi kołowania i w drodze startowej, montażem osadników i separatorów, wykonaniem konstrukcji ścieżki rowerowej, asfaltowaniem warstwy ścieralnej drogi kołowania i warstwy wiążącej drogi startowej, betonowaniem płyty postojowej samolotów, a także kontynuacją robót odwadniających – mówi Sylwia Rudek-Matuszczak, dyrektor GAPR.

Gliwickie lotnisko zajmuje niemal 88 ha. Funkcjonuje od 1916 r. Zgodnie z pierwotnymi planami ówczesnych niemieckich władz, miało pełnić rolę głównego portu lotniczego Górnego Śląska. Później, w 1927 r., uruchomiono regularne loty do Wiednia, Warszawy, Gdańska i Lipska. Z kolei w trakcie II wojny światowej z obiektu korzystało lotnictwo III Rzeszy. W latach 50. XX w. zaczęła się tu rozwijać działalność Aeroklubu Gliwickiego.

Przeczytaj także: Koniec etapu budowy terminalu na lotnisku Szczecin-Goleniów