• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Śrubunki mosiężne – jak są zbudowane, jak je mocować i gdzie stosować?

Opublikowano: 22-07-2019 (Aktualizacja: 23-07-2019) Źródło: Źródło zewnętrzne

Instalacje wodne i centralnego ogrzewania powinny nie tylko niezawodnie działać, ale i zostać wykonane tak, by usuwanie ewentualnych awarii przebiegało bez większych trudności. Żeby uzyskać taki efekt, kolejne elementy rurociągu łączy się ze sobą za pomocą kształtek. Do tworzenia rozłącznych połączeń w sieci służy m.in. śrubunek.


Fot. instalart.com.pl Fot. instalart.com.pl

Czym jest śrubunek i z czego się składa?

Śrubunek to gwintowana kształtka używana do wykonywania rozłącznych połączeń w różnego typu instalacjach. Składa się z trzech części, z czego środkowy element stanowi nakrętka łącząca lewą i prawą część. Lewa część ma po zewnętrznej stronie gwint zewnętrzny lub wewnętrzny, natomiast po jej drugiej stronie znajduje się zaczep oraz półdenko. Prawa część po wewnętrznej stronie ma półdenko idealnie pasujące do półdenka lewej części oraz gwint pasujący do nakrętki, a po drugiej gwint wewnętrzny wkręcany do rury. Oba elementy łączy nakrętka z gwintem wewnętrznym, która z jednej strony ma tzw. obejmę.

Jak przebiega mocowanie śrubunków mosiężnych?

Nie bez przyczyny śrubunek złożony jest z dwóch części. Otóż jedną jego część przykręca się do rury a drugą do urządzenia zewnętrznego podłączanego do instalacji. Następnie obie części „spina się” nakrętką. Jak przebiega cały proces? Lewą część z nakrętką (często w zestawie z redukcją) wkręca się do rury. Prawą część z kolei przykręca się do drugiego końca rury albo do wybranego urządzenia np. wodomierza lub pompy. Następnie obie części skręca się nakrętką, tak żeby oba denka ciasno w siebie wchodziły.

Idealne spasowanie elementów jest bardzo ważne, ponieważ gwarantuje szczelność całej instalacji. Niemniej jednak, aby doszczelnić miejsca założenia śrubunków mosiężnych, można zastosować pastę uszczelniającą (cienką warstwą produktu pokrywa się denka elementów śrubunku) albo taśmę uszczelniającą, którą okręca się miejsca łączenia gwintów. Co ważne, łączenie kolejnych części instalacji przy pomocy śrubunków może odbywać się poprzez spawanie lub lutowanie, aczkolwiek w takim wypadku należy użyć kształtek bez gwintów.

Fot. instalart.com.pl Fot. instalart.com.pl

Śrubunki mosiężne – zastosowanie

Śrubunki mosiężne mają zasadniczą przewagę nad innymi kształtkami. Chodzi o to, że w miejscu ich zastosowania rury można złączać i rozłączać bez potrzeby rozbiórki dużej części instalacji. Większość złączek instalacyjnych umożliwia demontaż rur tylko w określonej kolejności, więc żeby wymienić uszkodzony element, nieraz trzeba rozebrać sporą część sieci. Zastosowanie śrubunków eliminuje taką konieczność – całość prac sprowadza się do demontażu elementów przylegających do miejsca awarii, więc naprawa przebiega dużo sprawniej.

Z tego względu śrubunki mosiężne najczęściej wykorzystuje się przy montażu kaloryferów i mocowaniu urządzeń hydraulicznych wymagających cyklicznej kontroli, konserwacji, wymiany lub demontażu w celu legalizacji. Za pomocą śrubunków często przyłącza się do instalacji pompy, zawory i liczniki. Poza tym wykorzystuje się je przy wymianie uszkodzonych rur w instalacji, gdy nie można ich rozkręcić, tylko trzeba ciąć. W takiej sytuacji śrubunki mosiężne pozwalają uzupełnić sieć o nowy element przy jednoczesnej oszczędności czasu i pieniędzy oraz niskim nakładzie pracy.

Producent armatury - Instal-Art

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia