Budowa dowolnego obiektu mieszkalnego – nawet na własnej ziemi – może nastręczyć niemało trudności. Zwłaszcza w kwestiach prawno-administracyjnych. Kto ma doświadczenia z samodzielnym stawianiem domu, na pewno spotkał się koniecznością z uciążliwych wizyt w urzędach po to, aby dostać kolejne pozwolenie. Dodatkowo, jeżeli nasza działka figurowała w rejestrze jako ziemia pod uprawę, trzeba było przejść przez proces jej odrolnienia. Wymagające czasu i zachodu procedury niejednego mogły odstraszyć od koncepcji posiadania własnego domku letniskowego.

Zmiany w prawie budowlanym

Jednak w ostatnich latach prawo budowlane rozluźniło nieco swoje przepisy dla osób, które chciałyby postawić na swojej działce mały domek letniskowy. Aby postawić budynek o powierzchni nieprzekraczającej 35 m2, nie trzeba już ubiegać się o specjalne pozwolenie. Chodzi o tzw. budynki rekreacji indywidualnej, czyli takie, które są przeznaczone do wypoczynku w sezonie letnim. W ofertach wielu firm można znaleźć niewielkie, drewniane domki, idealnie nadające się właśnie do tego.

Najważniejsze wymagania – o tym pamiętaj

Decydując się na takie rozwiązanie, należy jednak pamiętać o kilku wymogach, które są bardzo ważne. W przypadku niespełnienia któregokolwiek z nich, nasza budowla może zostać uznana za tzw. samowolę budowlaną. W takim przypadku nie unikniemy odkręcania całej sprawy w urzędach. W skrajnych sytuacjach możemy otrzymać nawet polecenie rozebrania tego, co już zbudowaliśmy.

Postawiony przez nas domek wypoczynkowy nie może składać się z więcej niż jednego piętra. Dozwolone jest wybudowanie w środku antresoli, bądź poddasza, nie może mieć on jednak charakteru użytkowego. Wspominaliśmy już o powierzchni, która nie może przekroczyć 35 m2. Prawodawca zabezpieczył się na wypadek, gdyby ktoś chciał postawić na jednej działce więcej niż jeden domek o takiej powierzchni – na każdych 500 m2 ziemi możemy umieścić tylko jedną budowlę.

Nie tylko domki letniskowe

Podobne wymagania odnoszą się do budowania innych, niewielkich obiektów gospodarczych pod warunkiem, że rozpiętość ich konstrukcji nie będzie większa niż 4,8 m. Wliczają się w to również garaże i małe, przydomowe oczyszczalnie ścieków.