• 45-metrowej głębokości basen w Mszczonowie ma służyć wszystkim amatorom nurkowania
  • Do budowy Deepspot użyto specjalnego cementu hutniczego produkowanego w Rudnikach
  • Deepspot stanie się najgłębszym basenem na świecie. Wyprzedzi 42-metrowy włoski Y-40 Deep Joy

Deepspot z technicznego punktu widzenia jest dość niecodzienną konstrukcją. Dlatego do jego budowy wykorzystuje się materiały sprawdzone w budownictwie hydrotechnicznym i w produkcji betonów dla budownictwa podziemnego. W przedsięwzięciu uczestniczy firma Cemex jako dostawca specjalnego cementu hutniczego produkowanego w cementowni w Rudnikach k. Częstochowy. W basenie do budowy płyty fundamentowej wykorzystano dwie klasy betonu konstrukcyjnego firmy Budokrusz, do którego produkcji użyto właśnie tego surowca.

Wymagania dla takich konstrukcji są wysokie: cement musi wykazywać się niskim ciepłem hydratacji, wysoką odpornością na agresję chemiczną (siarczanową), niską zawartością alkaliów i zmniejszonym śladem węglowym. W przypadku budowy basenu dla nurków materiał musiał też pokonać 200 km z cementowni na plac budowy. Prace budowlane przy DeepSpot rozpoczęły się w lipcu 2018 r. By stworzyć tak unikatowy obiekt, należało usunąć poważne ilości gruntów spoistych, twardej gliny, iłów i kamieni. W drugiej połowie 2019 r. prace trwają. Odpowiedzialny za budowę właściciel nie ujawnia dokładnego terminu zakończenia inwestycji. Pierwotnie zapowiadano oddanie basenu do użytku w październiku br.

Jeśli do tego dojdzie, stanie się najgłębszym basenem na świecie. Zepchnie na drugie miejsce włoski obiekt, Y-40 Deep Joy, o głębokości 42 m. Zapewne nie nacieszy się długo pozycją lidera: na rok 2020 zapowiadane jest otwarcie 50-metrowej głębokości basenu Blue Abyss w Colchester w Wielkiej Brytanii. Różnica jest jednak taka, że DeepSpot będzie dostępny dla wszystkich miłośników nurkowania i freedivingu, także początkujących. Brytyjski obiekt jest budowany z myślą o profesjonalistach podnoszących własne umiejętności.


Przeczytaj także: Wody Polskie poprawią stan wiślanych wód