• Plan Lublina ma związek z występami miejscowych żużlowców w PGE Ekstralidze
  • Będą dwa warianty zadaszenia obiektu
  • Obok stadionu ma powstać wielopoziomowy parking i kładka

Zmodernizowany stadion ma pomieścić od 17 tys. do 20 tys. osób, będzie zadaszony. Przygotowane zostaną dwa warianty zadaszenia: pełne trybun i toru; całkowite z opcją rozsuwania (analiza przewietrzania i odprowadzania spalin przy zadaszeniu całkowitym). W okolicy stadionu zaplanowano wielopoziomowy parking na minimum 450 miejsc oraz kładkę nad Bystrzycą.

Koncepcja będzie przygotowywana w trzech etapach. Zgodnie z planami, do końca tego roku wykonany i uzgodniony zostanie wielobranżowy projekt koncepcyjny. Z kolei na przełomie lutego i marca 2020 r. ma być gotowy program funkcjonalno-użytkowy wraz z zestawieniem kosztów, a na przełomie kwietnia i maja 2020 r. powinna zakończyć się procedura środowiskowa. Wykonawca projektu koncepcyjnego przygotuje też analizy widokowe obrazujące, w jaki sposób nowy stadion wpisze się w panoramę Starego Miasta i Śródmieścia Lublina.

Łączna wartość tych prac to około 360 tys. zł. Jak poinformował lubelski magistrat, projekt koncepcyjny ma spełniać wszelkie wymogi Polskiego Związku Motorowego oraz Międzynarodowej Federacji Motorowej FIM, wymogi dla organizacji zawodów Ekstraligi i organizacji zawodów międzynarodowych.

W 2014 r. zakończono budowę Areny Lublin – miejskiego stadionu piłkarskiego przy ul. Stadionowej o pojemności 15,5 tys. miejsc siedzących.

Zobacz także: „Nowy” stadion Realu Madryt – wizualizacje