W Krakowie będą mogły powstawać budynki z wysokimi krzewami, a nawet drzewami na dachach. Powstał już wstępny projekt wytycznych do tworzenia tzw. zielonych dachów.
Główne zalety zielonych dachów to zmniejszenie tzw. wysp ciepła, retencja wód opadowych, produkcja tlenu oraz pochłanianie pyłów. W przypadku Krakowa, jednego z niechlubnych europejskich smogowych liderów, szczególnie ważna wydaje się ta ostatnia zaleta. Aktualnie do tworzenia zielonych dachów głównie wykorzystuje się zieleń ekstensywną – niską (o grubości podłoża od 5 do 10 cm) z wykorzystaniem rozchodników.
Z kolei główny architekt Krakowa opracował wytyczne, dzięki którym będzie możliwość stosowania zieleni intensywnej – o grubości podłoża od 30 do 50 cm, np. wysokich krzewów czy niższych drzew.
Najważniejszymi założeniami wytycznych są: możliwość stworzenia wyższej attyki, grubszych stropów, a także utrzymania cięższej zieleni, zapewnienie odpowiednich warunków do utrzymania i korzystania przez mieszkańców z zielonego otoczenia na dachu – mówi główny architekt miasta Tomasz Bobrowski.
Przeczytaj także: MPWiK Wrocław – zielony dach na Hydropolis
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.