• Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej astronauci produkują beton
  • Pierwsze próbki są bardziej porowate i mniej wytrzymałe od betonu produkowanego na Ziemi
  • Naukowcy szukają materiałów do budowy infrastruktury na Marsie i Księżycu

Teoretycznie wszystko jest proste. Skoro podstawowe składniki betonu to cement i kruszywo, czyli np. piasek, żwir czy rozdrobnione skały, wymieszane z pastą na bazie wody, to właściwie wystarczy dokładnie wymieszać i produkt gotowy. W rzeczywistości nie jest to tak łatwe nawet na naszej planecie, a ponad 350 km nad Ziemią zdecydowanie trudniejsze – brak grawitacji, czy też raczej, mikrograwitacji, stawia wszystko do góry nogami, choć w tym przypadku określenie góry i dołu może nastręczać trudności.

Projekt MISC (ang. Microgravity Investigation of Cement Solidification), czyli badania zestalania cementu w takich warunkach, służy m.in. zrozumieniu, w jaki sposób chemia betonu zmienia się przy zerowej grawitacji, aż do poziomu mikroskopijnych struktur wewnętrznych. Astronauci mieszają różne rodzaje kruszyw z wodą i cementem w warunkach mikrograwitacji i sprawdzają, korzystając z drukarek 3D, na ile proces wiązania mieszaniny w beton przebiega podobnie jak na Ziemi i jaka jest jego wytrzymałość.


Wszystkie te działania służą sprawdzeniu, czy beton wytwarzany czy w warunkach próżni, czy obniżonej grawitacji może znaleźć zastosowanie do budowy baz na Księżycu czy Marsie. Prowadzą je naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Pensylwanii (Pennsylvania State University ) oraz NASA. Aleksandra Radlińskaz z pensylwańskiej uczelni, szefowa zespołu badawczego w projekcie MISC podkreśla, że podczas misji na Księżyc czy Marsa ludzie i sprzęt będą narażeni na ekstremalne temperatury i promieniowanie kosmiczne, zatem muszą być chronieni. Jedyne wyjście, to budowa odpowiedniej infrastruktury na obiektach pozaziemskich, a jednym z pomysłów jest produkowanie w kosmosie materiału przypominającego beton. A ten znany jest z wytrzymałości i chroni lepiej niż wiele innych materiałów.

Na razie próbki betonu otrzymywanego na ISS (Międzynarodowej Stacji Kosmicznej) wykazują, że jest on znacznie bardziej porowaty niż jego ziemski odpowiednik, ale da się go produkować w kosmosie. Kolejne eksperymenty będą prowadzone z kruszywem symulującym księżycowy (jako dodatkiem). Dalsze prace będą służyć poszukiwaniu spoiw specyficznych dla przestrzeni i dla różnych poziomów grawitacji.

Przeczytaj także: Pod Warszawą powstanie największy basen do nurkowania