Nie, to nie żart: projektowany jest już pierwszy hotel w kosmosie. Pomysł ten poddała fundacja Gateway, która chce, by przestrzeń kosmiczną odwiedzić mógł każdy.
Źródło: Fundacja Gateway
Pierwszy komercyjny hotel kosmiczny będzie bardziej statkiem wycieczkowym niż elegancką stacją kosmiczną Stanleya Kubricka z 2001 r, jak twierdzi Tim Alatorre, starszy projektant stacji kosmicznej Von Braun.
Będzie mieć wszystko, co potrzebne: w pełni funkcjonalne kuchnie, bary, wnętrza wykonane z naturalnych materiałów i kolorów, a także... grawitację. Podróż w kosmos ma być kolejną z opcji spędzania wakacji, porównywalną z rejsem statkiem czy podróżą do Disneylandu,
Źródło: Fundacja Gateway
Celem fundacji Gateway jest uruchomienie stacji Von Braun do 2025 r. Wtedy kosmiczny hotel mogłoby odwiedzać 100 turystów tygodniowo.
Ponieważ całkowite koszty są wciąż tak wysokie, większość ludzi zakłada, że turystyka kosmiczna będzie dostępna tylko dla bogaczy i choć myślę, że będzie to prawdą przez kilka następnych lat, Fundacja Gateway ma na celu udostępnienie podróży kosmicznych każdemu – podkreślił Alatorre.
Stacja kosmiczna Von Braun będzie bazować na technologii stosowanej w obecnej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), jednak w przeciwieństwie do swojego poprzednika, hotel kosmiczny będzie miał sztuczną grawitację, dzięki czemu zarówno odwiedziny, jak i długoterminowe mieszkanie będą o wiele bardziej komfortowe.
Projekt oparty jest na koncepcjach opracowanych w latach 50. XX wieku przez Wernhera von Brauna.
Źródło: Fundacja Gateway
Stacja będzie się składać z koła o średnicy 190 m, które obracając się, będzie tworzyć siłę grawitacyjną podobną do tej odczuwanej na Księżycu. Wokół koła będzie 24 oddzielnych modułów wyposażonych w sypialnie, kuchnie, bary. Na stacji ma być też infrastruktura umożliwiająca organizację koncertów muzycznych, pokazów filmowych czy seminariów edukacyjnych.
Niektóre moduły będą sprzedawane jako prywatne rezydencje, a inne będą wynajmowane rządom w celach naukowych. W sumie Fundacja Gateway spodziewa się, że populacja stacji wyniesie około 400 osób.
Źródło: Fundacja Gateway
Tim Alatorre zaznacza, że ludzkość jako gatunek od ponad 58 lat miała niewielu przedstawicieli w kosmosie. Chcemy to zmienić i otworzyć przestrzeń dla każdego, kto chce pracować lub mieszkać w kosmosie – wyjaśnił.
Przeczytaj także: Tory kolejowe w Polsce będą badane z Kosmosu
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.