Jakie są koszty budowy domu?

Bezpośredni wpływ na koszty budowy domu ma przede wszystkim jego metraż. Duże znaczenie ma również system budowy czy lokalizacja inwestycji. Niższe koszty wybudowania 1 m2 mają zazwyczaj budynki o większej powierzchni, ponieważ znajduje się w nich niewiele ścian działowych, fundamentów oraz drzwi wewnętrznych. Elementy konstrukcyjne, takie jak ściany i schody, podnoszą koszty budowy – nierzadko w dużym stopniu. To jeden z powodów, dla których obecnie coraz większą popularnością cieszą się domy parterowe, bez podpiwniczenia, a nawet bez zagospodarowanego poddasza.

Na wysokość budżetu wpływ ma również system wykonania. Obecnie bardzo rzadko domy budowane są przez indywidualnych wykonawców. Najczęściej do realizacji tego typu zleceń wybierani są fachowcy – firmy budowlane, które są w stanie zrealizować zazwyczaj wszystkie etapy budowy, łącznie z zakupem materiałów. Dzięki temu możemy liczyć na dużo większy komfort związany z realizacją naszej inwestycji. Mamy też większą pewność wykonania wszystkich robót w terminie.

Ile kosztuje metr kwadratowy domu jednorodzinnego?

Cena metra kwadratowego domu jednorodzinnego uzależniona jest od lokalizacji inwestycji, a także różnych standardów budowy oraz wykończenia domów. Na cenę za 1 m2 wpływa powierzchnia oraz koszt materiałów, który stanowić może aż 60% kosztów budowy domu.

Alternatywą dla samodzielnie realizowanej inwestycji są domy sprzedawane przez deweloperów na rynku pierwotnym. Za lokum o powierzchni 150 m2 u dewelopera zapłacimy od około 525 do 825 tys. zł, co oznacza, że koszt budowy domu pod klucz (1 m2) wynosi od 3500 do 5500 zł. Dom w stanie deweloperskim będzie tańszy – trzeba liczyć się z kosztem około 450 tys. zł.

Samodzielne wybudowanie i wykończenie domu o powierzchni 150 m2 może zanadto nie obciążyć naszego budżetu, jeśli zdecydujemy się na odpowiedni projekt, znajdziemy działkę w korzystnej cenie oraz zatrudnimy właściwego wykonawcę.

Jak można obniżyć koszty budowy domu?

Budowa domu nie musi rujnować naszego budżetu i marzeń. Jeśli obawiamy się dużych kosztów realizacji inwestycji, warto zastanowić się nad opcją wyboru gotowego projektu domu – może się to okazać znacznie tańsze od takich realizowanych na indywidualne zamówienie. Duży wybór projektów znajdziemy między innymi wśród ofert pracowni architektonicznych. Zaletą takiego rozwiązania jest otrzymanie projektu domu z kosztorysem, który jest istotny ze względu na planowanie wydatków oraz niezbędny podczas wnioskowania o kredyt hipoteczny w banku.

Sprawdź, jak zrobić kosztorys budowy domu

Jeśli nasz budżet nie pozwala na realizację dużej inwestycji, warto wybrać projekt budynku parterowego o niewielkim metrażu. Dzięki temu nie będziemy potrzebować również dużej działki. Warto także zrezygnować z piwnicy, ponieważ jej budowa pochłania znaczne sumy pieniędzy w postaci niezbędnych do poniesienia wydatków na izolację przed wilgocią i utratą ciepła. Duży wpływ na finalne koszty ma także bryła budynku. Lepiej jest ograniczyć liczbę detali architektonicznych i ozdobnych elementów, a także zdecydować się na prosty dach, bez wielu skosów i spadków.

Wpływ na koszty domu ma również system budowy. System gospodarczy pozwala zaoszczędzić nawet 20% kwoty, ale tego typu rozwiązanie wskazane jest dla osób mających przynajmniej podstawowe pojęcie o budownictwie, ponieważ tego typu wybór zakłada samodzielne zarządzanie całością inwestycji, co może okazać się ogromnym wyzwaniem.

Kolejnym elementem, który może w istotny sposób zredukować koszty budowy domu, jest garaż. Nie jest koniecznością uwzględnianie go w bryle budynku, ponieważ samochód przed warunkami atmosferycznymi świetnie chroni chociażby zwykła wiata, znacznie tańsza do wybudowania od garażu.

Na czym nie powinno się oszczędzać podczas budowy domu?

Kiedy już zdecydujemy się na projekt domu i opracujemy wstępny kosztorys, niejednokrotnie okazuje się, że realny koszt budowy domu jest dla nas wysoki. Przychodzi wtedy etap poszukiwania oszczędności. Rzecz jasna zawsze istnieje możliwość zredukowania kosztów postawienia domu, ale nie w zakresie absolutnie wszystkich elementów inwestycji. Są bowiem wydatki, na których nie warto oszczędzać - jednym z nich są materiały budowlane.

Zdecydowanie warto jest wybierać produkty z atestami, od sprawdzonych producentów i marek. Lepiej wydać więcej na początku, niż stanąć przed koniecznością przeprowadzenia gruntownego remontu niedługo po zakończeniu budowy. Bardzo istotnym elementem budynku są okna, które wpływają nie tylko na wygląd zewnętrzny i wewnętrzny domu, ale też na komfort jego użytkowania, naświetlenie i utrzymanie. Warto zatem zainwestować w dobrej klasy, energooszczędne okna z ciepłym profilem.

Duże znaczenie ma również ocieplenie domu, które powinno zapewnić odpowiedni współczynnik cieplny. Nie warto także rezygnować z elewacji, która chroni warstwę styropianu, zabezpieczając ją przed działaniem czynników atmosferycznych. Kolejnym elementem, na którym nie warto oszczędzać podczas budowy domu, jest ekipa budowlana. Doświadczeni fachowcy będą się cenić, ale jeśli chcemy oddać realizację inwestycji w dobre ręce, bez obaw o jakość wykonania i terminowość robót, wtedy musimy liczyć się ze zwiększonymi kosztami. Koszt robocizny budowy domu nigdy nie powinien być czymś, na czym powinniśmy na siłę oszczędzać.

Jak stworzyć kosztorys budowy domu?

Sporządzenie kosztorysu budowy domu pozwala przede wszystkim oszacować koszty inwestycji. Umożliwia również śledzenie kolejnych etapów budowy. Tego typu dokument jest niezbędny podczas wnioskowania o kredyt hipoteczny, dlatego jego rzetelne przygotowanie jest konieczne, jeśli chcemy odpowiednio przygotować się do budowania domu.

Pomocnym narzędziem będzie bez wątpienia kalkulator budowy domu (sprawdź), dzięki któremu poznamy orientacyjne wyliczenia wartości netto inwestycji. Obliczając koszty budowy domu otrzymujemy zazwyczaj cenę 3 wariantów wykończenia – stanu surowego, deweloperskiego oraz opcji pod klucz. W zależności od otrzymanego wyniku możemy podjąć lub zmodyfikować decyzję dotyczącą budowy domu.

Po użyciu kalkulatora warto jednak skontaktować się z doświadczonym kosztorysantem, który podejmie się dokonania szczegółowych wyliczeń, ponieważ może to zrobić wyłącznie osoba świetnie znająca branżę budowlaną oraz rynek usług.

 

 

Wszystko o budowie domu znajdziesz tutaj: Budowa domu Na naszym portalu znajdziesz wiele informacji na temat budowy domu. Zaczynając od samego początku, jak wycenić koszt budowy domu, z jakich narzędzi korzystać, poprzez tematy czysto techniczne dotyczące budowy domu, ocieplenia i jego wykończenia a także poprzez tematy doradcze m.in. jak przyspieszyć budowę domu. Zapraszamy do lektury.