• Planowany terminal Portu Lotniczego WarszawaRadom ma rocznie obsłużyć 3 mln pasażerów
  • Obiekt będzie można rozbudować tak, by mógł przyjąć nawet 9 mln pasażerów
  • Radomskie lotnisko ma przejąć loty czarterowe i niskokosztowe z Okęcia

Zgodnie z zamówieniem powstać ma obiekt powierzchni 30 tys. m2 z 30 stanowiskami check-in, dziewięcioma kontroli bezpieczeństwa i po osiem (przy wylotach i przylotach) – kontroli dokumentów. Ponadto w terminalu znajdą się 10 bramek wylotowych i trzy karuzele do odbioru bagażu. W budynku będzie także duża strefa komercyjna z punktami gastronomicznymi i handlowymi.

Na składanie ofert w przetargu przewidziano 21 dni, a Porty Lotnicze chcą wybrać wykonawcę terminala około połowy grudnia br. Umowa zostałaby podpisana na początku stycznia przyszłego roku – po zakończeniu ewentualnej procedury odwoławczej. Zgodnie z tym harmonogramem budowa terminala zakończy się w czwartym kwartale 2020 roku – informuje PPL.


Nowy terminal ma być najnowocześniejszym takim obiektem w Polsce. Zostanie przygotowany na przyjęcie 3 mln pasażerów rocznie, z możliwością rozbudowy do obsługi 9 mln pasażerów. Według PPL Radom ma przejąć loty czarterowe i niskokosztowe z Okęcia ze względu na szybki wzrost liczby pasażerów tranzytowych na Lotnisku Chopina. Bez tego nie będzie możliwe także uruchamianie nowych połączeń z i do Warszawy przez LOT.

Lotnisko w Radomiu będzie gotowe po dwóch latach od przejęcia go przez PPL. Trwa przebudowa drogi startowej, w wyniku czego wydłuży się ona z 2 tys. m do 2,5 tys. m. Pojawią się nowe urządzenia nawigacyjne i systemy bezpieczeństwa dla startujących i lądujących maszyn. Dzięki temu w Radomiu będą odprawiane samoloty najpopularniejszych typów: Boeing B737 i Airbus A320.

PPL podpisały już pięć umów z wykonawcami prac na lotnisku w Radomiu na łączną kwotę prawie 155 mln zł.

Przeczytaj także: Megalotnisko w Chinach otwarte