Organizacja placu budowy

Właściwe zagospodarowanie placu budowy ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania ładu i porządku. Niezbędny jest do tego dokument – plan zagospodarowania placu budowy. Określa on sposób rozmieszczenia składów konstrukcji i materiałów budowlanych, maszyn, urządzeń i narzędzi, rurociągów i przewodów, dróg kołowych i pieszych oraz innych obiektów pomocniczych względem obiektu budowanego.

Plan prac porządkowych

Najlepiej jest przyjąć zasadę systematycznego sprzątania po zakończeniu każdego etapu budowy. Wówczas po zakończeniu całej budowy będzie znacznie mniej odpadów, a prace porządkowe zajmą o wiele mniej czasu. Dlatego plan tych prac należy ustalić już na początku, wyznaczając osoby odpowiedzialne za sprzątanie poszczególnych fragmentów placu.

Plan prac porządkowych powinien uwzględniać także sprzęt czyszczący, tak ręczny (łopaty, taczki, itp.), jak i profesjonalne maszyny czyszczące. Dlatego w planie należy rozpisać prace porządkowe na dni, aby wiedzieć, kiedy i na jaki okres takie maszyny wypożyczyć. Warto również zawczasu porozmawiać z wyspecjalizowanym dealerem maszyn czyszczących takim jak Bonus Czystość, aby zapoznać się z dostępną ofertą maszyn czyszczących na budowę i wybrać te, które najbardziej się nam przysłużą i najlepiej spełnią swoje zadania.

Odkurzacze przemysłowe

Odkurzacze budowlane odznaczają się wysoką mocą (od 1300 nawet do 2400 W), wysoką wartością wytwarzanego podciśnienia, oraz dużą prędkością przepływu powietrza – nawet 100 l/s. Tak wysokie parametru użytkowe są konieczne, bowiem odkurzacz budowlany ma uporać się nie tylko z kurzem i piaskiem, ale także z pokruszonym gruzem, cementem czy mokrymi nieczystościami.

Do sprzątania na budowie rekomendowany jest np. odkurzacz do pyłów Numatic NTD 750C-2. Ma on moc 1920 W przy standardowym zasilaniu 230 V, przepływ powietrza 96 l/s, pojemność na sucho 35 l oraz dodatkowy zbiornik na drobne pyły, a zasięg jego pracy wynosi 10 m.

Zamiatarki

Urządzenia te dobrze sprawdzają się na placach budowy i wewnątrz budynków. Rozróżniamy zamiatarki ręczne i z fotelem operatora. Na budowach przydadzą się szczególnie te drugie – przeznaczone do czyszczenia dużych powierzchni. Zamiatarki na budowę dostępne są w różnych wariantach i wyposażone w różne akcesoria – zwykle są to szczotki do usuwania śmieci.

Przykładem zamiatarki do zastosowania na placu budowy jest Poli Raptor DK88 – zamiatarka spalinowa z silnikiem wysokoprężnym (diesel). Posiada trakcję hydrauliczną i podwójną turbinę odpylającą oraz dodatkowo unoszoną szczotkę. Zamiatarka wyposażona jest standardowo w szczotkę walcową centralną, szczotkę stożkowatą boczną, a opcjonalnie – wymienne szczotki zapasowe.

Wydajność teoretyczna tego modelu zamiatarki wynosi 11500 m2/h, szerokość pracy – 880 mm szczotka centralna, 1160 mm z jedną szczotką boczną i 1440 mm z dwiema szczotkami, pojemność zbiornika – 180 l, moc silnika 12,75 kW.

Maszyny czyszczące na mokro

Przy dużych powierzchniach i na różnych podłogach przydają się maszyny do czyszczenia na mokro. Są to urządzenia szorująco-zbierające, elektryczne – kablowe lub bateryjne (akumulatorowe). Kablowe są tańsze, lżejsze i bardziej poręczne, natomiast bateryjne stosuje się np. w magazynach wielkopowierzchniowych.

Na mniejsze powierzchnie dobra będzie maszyna OMM Minispeed (akumulatorowa lub kablowa), o bardzo dobrej wydajności 900 m2/h oraz niewielkim ciężarze 36 kg.

Do dużych powierzchni polecana jest maszyna Numatic Vario TTV 678G 300 z fotelem dla operatora, przeznaczona do pracy w miejscach wielkopowierzchniowych. Można z powodzeniem wykorzystywać ją na placu budowy, np do czyszczenia dróg kołowych i pieszych, brukowych i asfaltowych.

Wykorzystywanie maszyn czyszczących na budowie przynosi bardzo dużo korzyści. Dzięki swojej wydajności, maszyny czyszczące znacząco poprawiają zarówno szybkość sprzątania jak i komfort pracy osób odpowiedzialnych za utrzymanie porządku. Pozwala to firmie budowlanej podnieść poziom bezpieczeństwa na placu, a także szybciej zakończyć prace i oddać obiekt do użytkowania.