• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Jak będzie wyglądał dworzec Częstochowa Główna?

Opublikowano: 19-12-2019 Źródło: PKP

Prosty i elegancki pasaż nad torami oparty od stron zachodniej i wschodniej na przeszklonych prostopadłościanach – tak będzie wyglądać dworzec Częstochowa Główna. Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję architektoniczną obiektu wraz z jego najbliższym otoczeniem.


Wizualizacja dworca Częstochowa Główna. Źródło: PKP Wizualizacja dworca Częstochowa Główna. Źródło: PKP
  • Na konkurs stworzenia koncepcji architektonicznej dworca Częstochowa Główna wpłynęły 23 prace
  • Za najlepszy uznano projekt zespołu trzech pracowni z Polski i Francji
  • PKP planuje przebudowę w ramach inwestycji na lata 2016-2023

23 prace wpłynęły na konkurs zorganizowany przez PKP S.A. przy udziale SARP Częstochowa, Urzędu Miasta Częstochowa i PKS Częstochowa S.A. Za najlepszą uznano projekt przygotowany przez zespół pracowni Top Projekt Marek Wawrzyniak (Rybnik), NStudio (Paryż) i Studio Antonini (Paryż).

W tej koncepcji dotychczasowe pawilony, wschodni i zachodni, zostaną zastąpione przez dwa przeszklone budynki.

W części wschodniej zaplanowano umieszczenie na parterze kas biletowych, punktów informacji i wynajmu samochodów, automatów biletowych, toalet oraz zejścia do przejścia podziemnego. Na poziomie pasażu górnego (piętro) mają pojawić się pozostałe pomieszczenia obsługi podróżnych (poczekalnia, restauracja, miejsce zabaw dla dzieci, księgarnia, kaplica i drugi zespół toalet). Ostatnia kondygnacja skryje pomieszczenia techniczne i administracyjne. W części zachodniej znajdą się m.in. mała poczekalnia, biletomaty i toalety. Pasaż nad torami pełnić będzie funkcję handlową – czytamy w komunikacie.

Wizualizacje dworca Częstochowa Główna. Źródło: PKP Wizualizacje dworca Częstochowa Główna. Źródło: PKP

W sąsiedztwie budowli zaproponowano wieżę zegarową nawiązującą do znajdującego się po wschodniej stronie stacji dawnego dworca kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.

Nową fasadę dworca od części wschodniej będą tworzyły paskowany, biało-czarny prostopadłościan części górnej oparty na szklanej ciemnej części dolnej i nowa wolnostojąca wieża. Projektant zaproponował zastosowanie mlecznego szkła jako okładziny wieży – daje ono odbijania światła dziennego i podświetlenia nocą od wewnątrz. Fasada części zachodniej pokryta zostanie w górnej części metalowymi refleksyjnymi panelami. Ma to za zadanie umożliwić „grę świateł”, która „odmaterializuje” obiekt i da wrażenie liniowego ruchu, który jest kwintesencją kolei.


Zwycięska koncepcja zakłada również zagospodarowanie terenu w okolicy dworca, które mogłoby zostać zrealizowane w drugiej fazie projektu, a część rozwiązań komunikacyjnych nawet w pierwszej. Istotnym założeniem przedstawionym w koncepcji jest przesunięcie węzła przesiadkowego bliżej części zachodniej nowego dworca – poinformowano.

Realizacja tego projektu umożliwi utworzenie centrum przesiadkowego w rejonie dworca PKP także dla pasażerów miejskich linii autobusowych oraz dalekobieżnych i lokalnych linii PKS.

Wybór koncepcji to początek procesu inwestycyjnego związanego z przebudową dworca w Częstochowie. Kolejny krok to negocjacje ze zwycięskim zespołem opracowania projektów budowlanego. Samą przebudowę zaplanowano w ramach Programu Inwestycji Dworcowych PKP S.A. na lata 2016-2023.

Przeczytaj także: Białystok: zakończono budowę Muzeum Pamięci Sybiru

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia