Najpopularniejsze minikomputery

Obecnie jedne z najpopularniejszych minikomputerów to Raspberry Pi oraz Arduino. Oczywiście oprócz nich dostępne jest wiele produktów o podobnych lub takich samych zastosowaniach, jednak najbardziej rozpoznawalne są takie marki jak Raspberry Pi czy Arduino. Wielu producentów decyduje się na tworzenie akcesoriów przystosowanych specjalnie do tych produktów. W sklepach z elektroniką można znaleźć bardzo wiele nakładek, które zwiększają możliwości płytek.

Który minikomputer jest lepszy do inteligentnego budynku?

Mimo wspólnej kategorii w wielu sklepach czy często używanej nazwy minikomputery (również wspólnej dla obu), są to urządzenia, które bardzo różnią się zastosowaniach. Porównywanie ich można zobrazować porównywaniem roweru i samochodu. Oba służą do przemieszczania się i w teorii mogą obsłużyć te same zadania, jednak jeżeli przyjrzeć się bliżej możliwościom – bardzo różnią się w zastosowaniu. Samochód jest znacznie szybszy, wygodniejszy i łatwo przemieszcza się po szybkich trasach, natomiast znacznie gorzej sobie poradzi na ścieżce w lesie i nie będzie mógł w ogóle jeździć wąskimi uliczkami w mieście, omijając korki na jezdni. Natomiast rower górski pozwoli Ci się przemieszczać znacznie szybciej niż na piechotę i dobrze poradzi sobie w terenie, ale nie będziesz mógł ze sobą zabrać większej liczby osób ani bagażu, a kilkusetkilometrowa trasa zajmie znacznie więcej wysiłku i czasu. Oczywiście istnieją rozwiązania, które pomogą zwiększyć możliwości bagażowe albo zwiększyć prędkość, ale mimo wszystko każdy z pojazdów lepiej poradzi sobie w środowisku, do którego został stworzony. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku porównania Raspberry Pi z Arduino – zostały stworzone do zbliżonych, jednak mocno odmiennych zadań.

Arduino

Arduino to urządzenia, które znakomicie sprawdzają się jako sterowniki do prostych zadań. Nie sprawdzą się jako centrum sterowania budynkiem jak Raspberry Pi, ale znacznie lepiej od niego poradzą sobie na przykład z odczytem danych sensorycznych z wielu analogowych czujników. Arduino będzie sprawdzał się doskonale jako “operator” rolet okiennych, które będą się odsłaniały i zasłaniały w zależności od pory dnia lub odczytów z czujnika zmierzchu. Innym przykładem jest wykorzystanie Arduino do kontroli zamka drzwi wejściowych lub na przykład odpowiedzialna za system wykrywania niebezpiecznych gazów odczytująca dane z analogowych czujników. Oczywiście da się dostosować taki minikomputer do bardziej złożonych zadań, jednak jest sprawniejszy w zadaniach, które nie wymagają dużych mocy obliczeniowych w krótkim czasie.

Raspberry Pi

Raspberry Pi to urządzenie znacznie przewyższające Arduino swoimi możliwościami obliczeniowymi. Dla porównania – Raspberry Pi pracuje na 64 bitowym, czterordzeniowym mikroprocesorze o częstotliwości taktowania 1,2 GHz i korzysta z pamięci RAM o pojemności od 1 do 4 GB. Natomiast Arduino jest wyposażony w mikroprocesor ATmega 328, który taktuje z częstotliwością 16 MHz, a pamięć RAM jest wielkości 32 kB. Raspberry Pi to urządzenie, które może zastąpić komputer stacjonarny albo stać się centrum dowodzenia inteligentnego budynku. Jednym z najczęstszych rozwiązań przy wykorzystaniu minikomputerów do stworzenia systemu inteligentnego budynku jest zastosowanie Raspberry Pi jako głównego urządzenia logicznego, natomiast Arduino - jako podzespołu kontrolującego poszczególne zadania. Raspberry Pi może na bieżąco łączyć się z wieloma urządzeniami, na przykład elementami systemu automatyki oraz sterującym całością smartfonem. W przeciwieństwie do Arduino, Raspberry Pi bardzo dobrze poradzi sobie z obsłużeniem systemu kamer czy koordynacją instalacji oświetleniowej.