• Port Gdynia wdraża kompletny system dronowy
  • System będzie oparty na trzech filarach

W ramach projektu, konstrukcyjnie dostosowany do warunków panujących w Porcie Gdynia dron ma służyć do monitoringu środowiska i bezpieczeństwa oraz wsparcia portowej straży pożarnej. Podpisaliśmy list intencyjny z Pelixar S.A., którego efektem ma być szeroko zakrojona współpraca z zakresu dronów służących szczególnie zapewnieniu bezpieczeństwa w porcie. Będziemy korzystać z ich wiedzy, aby powstał w Porcie Gdynia bardzo skuteczny i efektywny system monitoringu lotniczego. Ma to na celu zabezpieczyć naszych klientów i ładunki – mówi Adam Meller, prezes Zarządu Portu Morskiego w Gdyni.

Drony w Porcie Gdynia

W kwietniu br. ZMPG S.A. ogłosił zamiary wdrożenia nowatorskiego, kompletnego systemu dronowego. Zgodnie z tamtą deklaracją, ma zostać oparty na trzech filarach: systemie DTM (ang. Drone Traffic Managment) do zarządzania lotami dronów nad terenem portu; kontroli przestrzeni powietrznej poprzez system AntyDron (detekcja, identyfikacja i neutralizacja nieautoryzowanych dronów); a także właśnie na lotniczym systemie monitoringu, wykorzystującym bezzałogowe statki powietrzne do rozpoznania oraz weryfikacji zdarzeń bezpieczeństwa i sytuacji kryzysowych. Obecnie trwają testy systemu DTM oraz prace nad kontrolą dedykowanej przestrzeni powietrznej.


Taki program pilotażowy postawi port w Gdyni wysoko w hierarchii portów morskich świata. W portach morskich, podobnie jak w portach lotniczych, podstawowa kwestia to bezpieczeństwo transportu, infrastruktury, załóg i oczywiście pasażerów – mówi Sebastian Nowicki, COO – dyrektor operacyjny Pelixar S.A.

Długość nabrzeży w Porcie Gdynia wynosi 17,7 km, z czego ponad 11 km przeznaczonych jest do operacji przeładunkowych. Całkowita powierzchnia portu to 971,6 ha, w tym 619,8 ha powierzchni lądowej.

Przeczytaj także: W Polsce łatwiej będzie latać dronami