• Wartość dworców przebudowanych przez PKP wynosi 113 mln zł
  • Dotychczas udostępniono 15 obiektów
  • Przedsięwzięcia na różnych etapach realizacji są szacunkowo warte 1,5 mld zł

PKP zapowiada udostępnianie kolejnych przebudowanych dworców, kontynuację trwających budów i rozpoczęcie nowych. Na razie udostępniono 15 ukończonych obiektów. Ostatni oddany w styczniu br. znajduje się w Czeremsze.

Większość prowadzonych przez nas inwestycji dworcowych wchodzi w decydującą fazę. 42% proc. z nich jest w trakcie prac budowlanych oraz na etapie wyboru wykonawcy przebudowy dworców. Kolejne 40% jest na etapie opracowania dokumentacji projektowych i wyboru pracowni architektonicznych, które je opracują – mówi Krzysztof Mamiński, prezes PKP.

Wartość już przebudowanych w ramach PID dworców wynosi ponad 113 mln zł, natomiast na 1,5 mld zł PKP szacuje koszt projektów na różnych etapach inwestycji. PKP podkreśla, że nowe obiekty mają być bardziej przyjazne środowisku.


Ten aspekt jest szczególnie ważny dla spółki przy budowie Innowacyjnych Dworców Systemowych, które łączą w sobie funkcjonalność, komfort podróżnych właśnie z implementacją nowoczesnych technologii przyjaznych środowisku naturalnemu ze szczególnym naciskiem na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz innych rozwiązań proekologicznych. Łącznie w ramach PID na lata 2016–2023 powstanie ich 40 – informuje PKP.

Ponad połowę dworców objętych programem stanowią obiekty zabytkowe, pod ochroną konserwatorską.

Przebudowa prawie 200 dworców kolejowych w ramach PID to pierwszy etap największego w historii PKP programu modernizacji i budowy dworców kolejowych. Większość – około 75% – środków przeznaczonych inwestycje związane z przebudową polskich dworców stanowią fundusze Unii Europejskiej dystrybuowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (np. Pomiechówek, Sędziszów Małopolski), Programu Operacyjnego Polska Wschodnia (np. Bielsk Podlaski, Czeremcha, Nidzica) i Regionalnego Programu Operacyjnego (np. dworce w dolinie Popradu). Część obiektów budowana i modernizowana jest ze środków własnych spółki przy wykorzystaniu funduszy pochodzących z budżetu państwa (np. Oświęcim).

Przeczytaj także: Jak będzie wyglądał dworzec Częstochowa Główna?