Malowanie za pomocą pędzla lub wałka może być uciążliwe. Pochłania mnóstwo energii i pracy, a na domiar złego te narzędzia nie zawsze dają zadowalające efekty. Nierówności, widoczne ślady włókien lub miejsca, w których farby jest mniej lub więcej to powszechne problemy. Szczególnie dotkliwe okazują się one dla osób zajmujących się pracami remontowymi zawodowo lub wszędzie tam, gdzie konieczne jest pomalowanie dużych powierzchni.

W takich sytuacjach rozwiązaniem okaże się skorzystanie z agregatu malarskiego, który można wynająć na stronie BMB Serwis. Jak jednak jest zbudowane to urządzenie i na jakiej zasadzie działa? Jakie korzyści wiążą się z jego użyciem? Kto w szczególności powinien zainteresować się jego kupnem lub wynajmem? Na te pytania odpowiadamy w kolejnych akapitach.

Agregat malarski – budowa i zasada działania

Agregaty malarskie to urządzenia służące do natryskowego malowania i nanoszenia innych środków. Składa się z silnika i pompy znajdujących się w jednej obudowie lub zamontowanych na tej samie ramie. Ta część jest połączona przewodem z dyszą odpowiedzialną za podawanie farby. Zbiornik na nią znajduje się przy pompie, a w mniejszych modelach może być zintegrowany z dyszą.

Poszczególne agregaty różnią się między sobą rodzajem użytej pompy. Producenci tych urządzeń stosują dwa rodzaje – membranowe oraz tłokowe. Te pierwsze są zwykle tańsze i łatwiejsze w serwisowaniu (membranę można wymienić samodzielnie bez użycia specjalistycznych narzędzi), ale mają stosunkowo małą wydajność. Tej wady nie ma zaś agregat do malowania wyposażony w pompę tłokową, który, dzięki cyfrowemu układowi sterowania, zapewnia też większą precyzję w aplikowaniu farby.

Agregaty malarskie – czemu warto go użyć?

Agregaty do palowania pozwalają w prosty sposób zoptymalizować prace malarskie. Korzystanie z tych urządzeń wiąże się z wieloma korzyściami. Najważniejsze to z całą pewnością:

  • przyspieszenie prac – za ich pomocą można rozprowadzić ponad 1,5 litra farby na minutę, bardzo rzadko konieczne jest też dokonywanie poprawek;
  • dokładność malowania – malowanie natryskowe pozwala dotrzeć farbą także do miejsc trudno dostępnych dla wałka lub pędzla;
  • walory estetyczne – powierzchnie malowane natryskowo są idealnie gładkie i pozbawione śladów włókien charakterystycznych dla pędzla;
  • oszczędność farby.

Agregat szpachlarsko-malarski – zastosowanie

Użytkownikami agregatów malarskich są przede wszystkim profesjonalne ekipy malarskie, dla których ich wykorzystanie okazuje się doskonałym sposobem na usprawnienie prac. Jeśli dana firma często wykonuje zlecenia, najczęściej kupuje jedno lub kilka takich urządzeń. Jeżeli jednak te potrzebne są tylko sporadycznie, lepszym rozwiązaniem może okazać się ich wynajęcie. Na taki krok mogą zdecydować się również nieprofesjonalni użytkownicy, wykonujący remont na własną rękę.

Zastosowanie agregatów szpachlarsko-malarskich nie ogranicza się wyłącznie do malowania. Jak sama nazwa wskazuje, mogą one być też z powodzeniem używane do szpachlowania. Okażą się też nieocenionym wsparciem w rolnictwie, gdzie mogą służyć do bielenia ścian pomieszczeń, w których przebywają zwierzęta lub do malowania drzewek w sadach i ogrodach.