Do najpopularniejszych gatunków drewna wykorzystywanego współcześnie do produkcji mebli należą: dąb, jesion, sosna, buk, orzech i modrzew. Choć każde posiada własną specyfikę (np. twardość, trwałość i usłojenie), dzięki doborowi odpowiednich narzędzi oraz umiejętnościom stolarza można stworzyć z nich solidne przedmioty o bardzo długiej żywotności.

Co jest najważniejsze w stolarni?

Szlifierki (przede wszystkim długo- i szerokotaśmowe) są podstawowymi elementami, które koniecznie muszą się znaleźć w zakładzie stolarskim. Służą zarówno do zgrubnej, jak i wykończeniowej obróbki np. płyt meblarskich czy litego drewna. Oprócz nich nie może zabraknąć takich maszyn, jak:

  • frezarki – do wykonywania połączeń stolarskich, np. na czop, wczep, oraz prac z elementami prostymi i krzywymi;
  • grubościówki – do nadawania kawałkowi drewna określonej grubości poprzez struganie go z jednej strony;
  • strugarki – do strugania materiału z dwóch, trzech, a nawet czterech stron (modele 2-, 3- i 4-stronne);
  • piły taśmowe – do przecinania materiału za pomocą taśmy tnącej napędzanej silnikiem;
  • tokarki – do obróbki drewnianych przedmiotów w kształcie stożków, walców, kul itp.

Która szlifierka jest uniwersalna?

W branży meblarskiej szlifierki to jedne z najpopularniejszych i najbardziej dostępnych na rynku elektronarzędzi wykorzystywanych do obróbki skrawaniem rozmaitych materiałów. Sprawdzają się podczas pracy z drewnem, tworzywami drewnopochodnymi i sztucznymi. Warto przyjrzeć się modelom uniwersalnym. Stanowią one zwykle dodatkowe, lecz bardzo pomocne wyposażenie warsztatu. Jednocześnie są doceniane nie tylko przez stolarzy, ale również renowatorów mebli artystycznych i stolarki budowalnej. Należą do tej grupy szlifierki:

  • tarczowe,
  • taśmowe,
  • taśmowo-tarczowe.

Specyfika ich działania nie odbiega od innych elektronarzędzi. Także w tym przypadku wysoka moc i prędkość obrotów silnika przekładają się na dużą wydajność pracy. Zależnie od potrzeb można wybrać sprzęt, który szlifuje jedynie za pomocą tarczy, taśmy, a także taśmy i tarczy (tzw. szlifierki kombinowane lub wieloczynnościowe). Każdy z powszechnie dostępnych modeli szlifierek stołowych, np. marki MSW Motor Technics, sprawdzi się w stacjonarnym użytku.

Narzędzie wyposażone w tarczę powinno umożliwiać działanie w różnych pozycjach: pionowej i poziomej, jak również pod wybranym kątem. Stół posiadający kątomierz zapewnia precyzję ustawień. Dokonując wyboru produktu, należy również zwracać uwagę na zabezpieczenia, m.in. przełącznik chroniący przed niezamierzonym włączeniem i nóżki zapobiegające przesuwaniu się maszyny.

Kolejny typ szlifierek to taśmo-tarczowe. Należą one do najbardziej wszechstronnych wariantów, ponieważ pozwalają obrabiać elementy od wewnątrz i od zewnątrz, a także pod rozmaitym kątem. Sprawdzą się w szlifowaniu łuków, usuwaniu starego lakieru, polerowaniu desek i wielu innych tego rodzaju czynnościach.

Idealnym sprzętem do mobilnej obróbki okrągłych elementów (w tym barierek i poręczy) jest szlifierka taśmowa. Proste bezprzewodowe urządzenia zdadzą egzamin zarówno w małych warsztatach stolarskich, jak i dużych halach fabrycznych. Aby w pełni cieszyć się efektami pracy, należy wybrać ziarnistość taśm zgodną z zapotrzebowaniem. Do najpopularniejszych wartości należą:

  • ziarnistość 120, 180 i 240 – do obróbki zgrubnej, tj. szlifowania i oczyszczania;
  • ziarnistość 320 – do szlifowania i matowania.

Ogólnie przyjmuje się, że taśmy o niższych wartościach służą np. do usuwania starego lakieru, a o wyższych do obróbki delikatnej i precyzyjnej. Można spotkać się z oznaczeniem w zakresie od 60 do 1000. Taśma szlifierska 60 została przeznaczona do najmocniejszego szlifowania, a 1000 do nadawania powierzchni połysku.