Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Kielcach już we wrześniu 2019 r. wydała decyzję środowiskową dla budowy nowej drogi startowej na lotnisku Kraków Aiport w tzw. wariancie północnym. Nowy pas startowy jest najważniejszym zadaniem planu inwestycyjnego portu; niestety pojawiły się w tej sprawie kontrowersje. Część mieszkańców terenów sąsiadujących z planowanym pasem zaprotestowała przeciwko realizacji inwestycji, część z nich ją popiera.

Rezolucja klubu jest skierowana do parlamentu i rządu. W projekcie znalazł się apel o podjęcie wszelkich prawnie dopuszczalnych kroków i decyzji, by możliwie jak najszybciej rozpocząć rozbudowę lotniska. Rafał Komarewicz, przewodniczący klubu i wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa, podkreśla, że lotnisko jest krakowskim oknem na świat: w 2019 r. port lotniczy przyjął ponad 8 mln pasażerów. Została już rozbudowana hala przylotów i odlotów, teraz potrzebujemy nowego pasa startowego, który usprawni funkcjonowanie lotniska – podkreślił.

Jak zaznaczył, rezolucja jest wyrazem poparcia dla zarządu Kraków-Airport. To nie jest rezolucja mówiąca o tym, że ktoś działa opieszale, ale że my jako radni popieramy plany rozbudowy lotniska – zaznaczył. 

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. W ubiegłym roku przyjął ponad 8,4 mln pasażerów. Budowa nowej drogi startowej jest najważniejszym elementem przyjętego w 2017 r. tzw. master planu dla lotniska Kraków Airport. Plan zakłada, iż do 2036 r. ruch pasażerski wzrośnie tam do około 12 mln pasażerów. 

Nowy pas ma mieć 2,8 tys. metrów długości i 60 m szerokości, co pozwoli na wykonywanie lotów transatlantyckich. Koszt realizacji inwestycji jest szacowany na około 250 mln zł.

Przeczytaj także: Kraków zbuduje centrum sportowe [wizualizacje]