Do najbardziej znanych obróbek blacharskich zaliczamy pas nadrynnowy, obróbkę szczytową, kosz dachowy i obróbki komina. Każdy z elementów ma swoje konkretne zastosowanie. Warto poznać ich funkcję i poznać tajniki ich montażu.
Fot. balex.eu
Pas nadrynnowy i obróbka szczytowa
Pas rynnowy i wiatrownica są to dwie podstawowe obróbki blacharskie.
- Pas nadrynnowy ‒ bez niego nie sposób wyobrazić sobie żadnego dachu. Obróbkę znajdziemy zarówno na powierzchniach pokrytych dachówką, blachodachówką, papą, jak i blachą trapezową. Co więcej, zobaczymy ją również na dachach pokrytych łupkiem kamiennym i gontem bitumicznym. Łączy ona w sobie funkcję rynny i dachu ‒ dzięki pasowi woda nie ścieka pod dach. Mimo iż jest on taki sam bez względu na rodzaj pokrycia dachowego, to przy montażu na goncie bitumicznym warto pamiętać, by nachodził na połać nie mniej niż 10 cm.
- Obróbka szczytowa ‒ jej potoczna nazwa to wiatrownica. Dzięki niej boczna krawędź dachu nie unosi się podczas porywistego wiatru. Jednak, żeby obróbka szczytowa mogła pełnić swoją funkcję, podczas montażu należy ją dopasować do krawędzi dachu. By wiatrownica działa prawidłowo, trzeba również sprawdzić, czy deska czołowa jest prostopadle ułożona do deski szczytowej.
Kosz dachowy i obróbki komina
- Kosz dachowy to krawędź dachu o wklęsłym kształcie. Powstaje na styku połaci dachowych, wzdłuż linii koszowej. Ten rodzaj obróbki dachowej jest jednym z trudniejszych w montażu. Wszelkie uchybienia mogą doprowadzić do zniszczenia dachu. W tym miejscu gromadzi się woda, która podczas spływu trafia do kosza. Jeżeli obróbka jest wykonana poprawnie, to będzie zapewniać ochronę pokryciu dachowemu przed deszczem, śniegiem i gradem.
- Obróbki komina ‒ jest to element, dzięki któremu można uszczelnić komin. Dzięki niemu woda opadowa podczas spływania nie wniknie pod powierzchnię dachu. Specjaliści z branży dekarskiej do produkcji obróbki komina używają płaskiej blachy, zazwyczaj miedzianej, tytanowo-cynkowej lub powlekanej. Pełni ona także funkcję estetyczną, więc należy ją dopasować do koloru dachu. Obróbkę komina przeważnie wykonuje się z tej samej blachy, z której jest pokrycie. Jeżeli dach jest pokryty dachówką, dekarze używają wówczas blachy o tym samym kolorze, co dachówka.
Jakie błędy dekarze popełniają podczas montażu obróbek blacharskich?
Jedną z częściej spotykanych pomyłek dekarskich jest zbyt sztywne mocowanie za długich blach. Z biegiem czasu zaczynają się odkształcać pod wpływem zarówno niskiej, jak i wysokiej temperatury. Kolejnym błędem jest niewłaściwy transport materiałów przeznaczonych do produkcji obróbek blacharskich. Gdy firma zajmująca się transportem i składowaniem robi to niedbale, wówczas istnieje ryzyko zniszczenia tworzywa.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.