Jak wybierać lasery budowlane?

Stojąc przed zakupem lasera budowlanego, należy dokładnie określić własne potrzeby oraz zapoznać się z rynkową ofertą. Świadomość własnych potrzeb oraz specyfiki prac, do których będziemy wykorzystywać instrument pomiarowy, jest kluczowa, aby móc sprawnie i prawidłowo wybrać odpowiedni model narzędzia.

Miejsce wykonywania pomiarów laserem budowlanym

Najistotniejszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest miejsce wykonywania pomiarów. Lasery budowlane mają ograniczoną widoczność. W mniejszych pomieszczeniach praca laserami może odbywać się za pomocą wiązki laserowej. Najbardziej profesjonalne lasery budowlane zapewniają zasięg pracy nawet do 50-60 m – np. model Pro LK-360.3D.

W przypadku wielkopowierzchniowych obiektów budowlanych oraz podczas prac na zewnątrz konieczne jest uzbrojenie się w sprzęt wyposażony w odbiornik laserowy. Taki czujnik umożliwi wykonywanie pomiarów nawet wtedy, gdy wiązka światła laserowego będzie niewidoczna. Przykładem urządzenia pomiarowego oferowanego z czujnikiem jest m.in. model Nivel System CL3D.

Liczba i długość linii pomiarowych

Drugim ważnym aspektem warunkującym dobór instrumentu pomiarowego, jest liczba i długość linii, które generują lasery budowlane. Do najprostszych prac polegających na wyznaczaniu pionu i poziomu, wystarczą nieskomplikowane lasery emitujące dwie przecinające się pod kątem prostym linie. Do bardziej wymagających zastosowań rekomenduje się zastosowanie laserów wieloliniowych o większym kącie wyświetlania linii.

Wieloliniowe lasery budowlane są w stanie wyświetlić jednocześnie nawet 8 linii w pionie i poziomie na ścianach i suficie, które tworzą rozległą siatkę. Taki sprzęt pozwoli zrealizować niemal dowolną pracę budowlaną. Przykładem popularnego wieloliniowego lasera budowlanego może być model Pro X-Liner 4.1 Plus.

Kolejną bardziej zaawansowaną grupą są płaszczyznowe lasery budowlane zdolne do wyświetlania kilku linii dookólnych w zakresie 360o – np. model Nivel System CL8. Taka funkcjonalność pozwala na emisję ciągłych linii laserowych przebiegających przez sufit i ściany niemal całego pomieszczenia.