Przy pracach wyburzeniowych i skuwaniu nawierzchni najbardziej liczy się duża moc wykorzystywanego urządzenia. Tylko ona gwarantuje szybki postęp pracy i dużą efektywność. Jednak taki progres w skuwaniu zapewnią tylko narzędzia przystosowane do cięższych prac o dużej mocy, najlepiej powyżej 1000 W.

Młot udarowy, młotowiertarka, dłutownica elektryczna idealnie sprawdzą się przy usuwaniu płytek podłogowych i ściennych, a także podczas podkuwaniu tynków i usuwaniu resztek zaprawy. W trakcie takich prac duże znaczenie ma bezpieczeństwo użytkownika, dlatego producenci wyposażają młoty udarowe w program łagodnego rozruchu, który pomaga precyzyjnie umieścić urządzenie w miejscu rozpoczęcia pracy. Dodatkowo obsługę młota ułatwiają systemy antywibracyjne umieszczone przy uchwytach, które amortyzują drgania.

Młot udarowy

Młot udarowy to urządzenie o podobnym działaniu do młotowiertarki, jednak zdecydowanie mocniejsze, przez co nie używa się ich raczej do wiercenia. Najczęściej są wykorzystywane do kucia w betonie, kamieniu i innych twardych materiałach. Warto wiedzieć, że moc podawana na opakowaniu nie jest mocą użyteczną, tylko nominalną, która informuje nas o poborze energii elektrycznej. Moc użyteczna, jeśli nie została określona w instrukcji przez producenta, może być obliczona na 50–60% mocy nominalnej. Młoty udarowe do amatorskiego użytku mają moc nominalną około 600–700 W, natomiast urządzenia profesjonalne dysponują mocą do 1500 W.

W przypadku większości młotów udarowych użytkownik może regulować ilość udarów. W najbardziej profesjonalnych urządzeniach może ona przekraczać 4000 drgań na minutę. Uderzenia przód-tył pozwalają osłabić konstrukcję powierzchni kutej, dlatego mają istotne znaczenie dla skuteczności młota udarowego. W tego typu urządzeniach prędkość obrotowa nie jest duża, ponieważ ich praca skupia się na osłabieniu konstrukcji. Jednocześnie ruch ten przekłada się na większy moment obrotowy, a więc zdolność do pokonywania oporów niszczonego materiału, co umożliwia kruszenie twardszego materiału.

Warto wiedzieć, że duża moc urządzenia jest ważna przy pracach wyburzeniowych lub przy kruszeniu twardego betonu. Jednak przełoży się ona na wielkość i ciężar młota, co przy dłuższym użytkowaniu może negatywnie wpłynąć na użytkownika. Istotne jest także zwrócenie uwagi na typ uchwytu – do wyboru są opcje SDS-Plus i SDS-Max. Pierwsza z nich pozwala na korzystanie z końcówek roboczych o średnicy do 25 mm, a druga – do 40 mm.

Dłutownica elektryczna i akumulatorowa

Na rynku znajdziemy również akumulatorowe dłutownice do kucia. To kompaktowe i lekkie urządzenia wykorzystujące uchwyt narzędziowy znany jako SDS-Plus. Posiadają one akumulator litowo-jonowy oraz silnik bezszczotkowy, co przekłada się na większą skuteczność działania oraz na mniejszy poziom hałasu. Urządzenie zapewnia płynną regulację częstotliwości udarów dzięki spustowi włącznika (od 0 do 3200/min), jest lekkie, bo waży tylko około 4 kg, jednak nie wyróżnia się dużą mocą, przez co przyda się przy lekkich pracach.

Podobne parametry ma dłutownica elektryczna, którą można wykorzystać do podkuwania, odbijania tynku, resztek zaprawy murarskiej czy płytek ceramicznych. Urządzenie to jest zdecydowanie mocniejsze, może mieć około 600 W i dodatkowo daje możliwość przestawiania dłuta w 12 pozycjach co 30 st. przy włączonym narzędziu. Do usuwania materiałów podłogowych w pozycji stojącej, co bardzo ułatwia pracę, najlepiej nadaje się dłutownica ze specjalnym uchwytem narzędziowym.

Młotowiertarka

Młotowiertarka może być wykorzystania do wiercenia, jak również do kucia ścian, tynków czy płytek. Jest bardzo uniwersalna, dlatego często używa się jej w pracach amatorskich, jak i profesjonalnych. Młotowiertarki są najczęściej wyposażone w udar pneumatyczny, który ma znacznie większą siłę niż udar mechaniczny w wiertarkach. Niektóre mogą mieć udar podbijakowy, jednak jest on słabszy od pneumatycznego.

W urządzeniach tych ważna jest moc, ponieważ wpływa na czas ich użytkowania bez konieczności robienia przerw. Do prac amatorskich wystarczy młotowiertarka od 800 do 1000 W. Na efektywność pracy oraz możliwość kruszenia najtwardszych materiałów wpływa energia pojedynczego udaru. Najlepiej wybierać urządzenie z maksymalną siłą udaru 10 J (dżuli). Na rynku dostępne są młotowiertarki elektryczne oraz zasilane akumulatorem. Urządzenie akumulatorowe daje większą swobodę ruchu i możliwość pracy tam, gdzie nie ma dostępu do gniazdka elektrycznego.

Młoty udarowe czy też dłutownice elektryczne to narzędzia wykorzystywane w profesjonalnych pracach wyburzeniowych lub remontowych. Natomiast młotowiertarki są bardziej uniwersalne, mogą być używane nie tylko do kucia, ale również do wiercenia, co jest bardziej praktyczne.