• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej zbliża się do kolejnego kroku milowego

Opublikowano: 07-05-2020 Źródło: Warbud, inzynieria.com

W Warszawie, tuż przed Pałacem Kultury i Nauki, po północnej stronie placu Defilad, od strony ul. Marszałkowskiej, powstaje nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Będzie to obiekt o czterech piętrach na- i dwóch podziemnych.


Fot. Warbud Fot. Warbud

Obecnie odbywają się głównie roboty żelbetowe, trwa budowa stropu poziomu -1, którego powierzchnia wyniesie 5330 m2. Jak informuje Paweł Paczek, kierownik robót żelbetowych z Warbud S.A., dwie trzecie tej części stropu jest już wyszalowane. Dwie sekcje mamy zazbrojone. Wykonawcy przygotowują się do pierwszego betonowania.

O tym, jak skomplikowanym wyzwaniem jest ta budowa, świadczy fakt, że płyta denna znajduje się 2,5 m nad tunelami I linii metra. Belki transferowe oparte na stacji metra i podziemiu powstającego muzeum przeniosą obciążenia z powstającego obiektu na ściany szczelinowe metra stacji A13 – tłumaczy Maciej Urbański, kierownik budowy. Belki, które zamontowano na specjalnych podkładkach wibroizolacyjnych, wyposażono w czujniki do monitorowania obciążenia, jakie budynek będzie przenosić na stację i tunele. Podkładami wibroizolacyjnymi zabezpieczono też podziemia i ściany; celem jest eliminacja drgań przenoszonych z obiektów metra i torowiska tramwajowego. Tzw. stan zero (doprowadzenie robót budowlanych do poziomu terenu) powinien zostać osiągnięty w czerwcu br.

Wizualizacja siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Źródło: UM Warszawa Wizualizacja siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Źródło: UM Warszawa

Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie mieć 19 788 m² powierzchni. Na parterze zaplanowano m.in. obszary wejściowe, audytorium, przestrzeń edukacyjno-wykładową czy kawiarnię. Na pierwszym i trzecim piętrze znajdą się główne przestrzenie wystawowe, a na drugim biura administracji. Jeśli chodzi o część podziemną, na wspomnianym poziomie -1 znaleźć ma się kino na 150 osób, dwie sale wykładowe, pracownie konserwatorskie, magazyny oraz pomieszczenia techniczne. Niżej, na poziomie -2, pomieszczenia do przechowywania i obróbki dzieł sztuki, doki rozładunkowe, niższa część kina i również pomieszczenia techniczne.

Budynek do użytku oddany ma zostać w grudniu 2022 r. Umowę na budowę podpisano w lutym 2019 r. Wartość kontraktu to 417 mln zł.  

Przeczytaj także: Duża włoska firma budowlana zmieniła nazwę

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!