• Dokumenty planistyczne będą cyfryzowane i dostępne w internecie
  • Prace geodezyjne będzie można rozpocząć w każdej chwili
  • Załatwienie formalności przez geodetów skróci się do około 18 dni z 60

W myśl podpisanej przez Prezydenta noweli zostaną wprowadzone techniki geoinformacyjne (GIS), które ułatwią udostępnianie dokumentów planistycznych (APP). Organom wydającym akty planowania przestrzennego narzucono obowiązek ich cyfryzacji i umieszczenie w ogólnodostępnych zbiorach danych przestrzennych.  Ustawa wprowadza minimalny zakres obowiązku cyfryzacji. Obejmuje on utworzenie granicy APP w postaci wektorowej wraz z rysunkiem APP w postaci rastra z odniesieniem przestrzennym (georeferencją) oraz linkiem do treści dokumentu – czytamy w komunikacie MR.


Pełna i jednolita informacja obejmie założenia planistyczne w całym kraju. Łatwo będzie się dowiedzieć o przeznaczeniu potencjalnego terenu inwestycyjnego oraz jego otoczenia. Dla inwestorów takie informacje są ważne np. przy wyborze lokalizacji inwestycji.

Ograniczone zostaną procedury obowiązujące geodetów, dzięki czemu inwestycje budowlane będą realizowane szybciej. Mniej będzie ograniczeń biurokratycznych w pracach geodezyjnych i kartograficznych, prostsze będzie pobierania opłat od geodetów za potrzebne dokumenty, możliwe będzie podjęcie prac geodezyjnych w każdej chwili, wystarczy je zgłosić w ciągu pięciu dni.

Mniej będzie formalności dla geodetów ze strony starostw powiatowych, a ich załatwianie skróci się z 60 do 18 dni.

Rozwiązanie usprawni i umożliwi także terminowe wykonywanie Dyrektywy 2007/2/WE Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2007/2/WE z dnia 14 marca 2007 r. Ustanawia ona infrastrukturę informacji przestrzennej we Wspólnocie Europejskiej (INSPIRE) w zakresie zagospodarowania przestrzennego – informuje MR.

Przeczytaj także: Pierwsze betonowanie na budowie muzeum w Warszawie