Czym jest oświetlenie ledowe?

Mimo tego, że żarówki ledowe już od dłuższego czasu są w naszym użytku, to nadal temat ten budzi sporo wątpliwości i nurtujących pytań. Dlatego zanim opowiemy Wam o ciekawych kwestiach związanych z ledami, wyjaśnimy właściwie czym jest oświetlenie LED. 

LED to skrót od angielskiej nazwy diody elektroluminescencyjnej. Jest ona półprzewodnikiem w promieniowaniu optycznym. W zależności od tego, jaka domieszka została wykorzystana w materiale półprzewodnika, od tego zależy, jakiej długości światło da żarówka ledowa.

CIEKAWOSTKA NR 1 

Większa trwałość żarówek ledowych

Ledy są znane z tego, że świecą wyjątkowo jasno, nie wydają dźwięku i nie nagrzewają się tak jak oświetlenie starego typu, ponieważ ich źródłem światła są diody. Poza tym ledy mają dłuższą trwałość od tradycyjnych żarówek. Jedna żarówka ledowa potrafi świecić przed 20 lat i przy tym zużywa tylko 12,5 W, natomiast tradycyjna żarówka zużywa 60 W i aby korzystać z niej przez 20 lat musielibyśmy kupić aż 21 żarówek! Na tym przykładzie widzimy jak korzystne jest kupowanie żarówek ledowych. Koszty eksploatacji lampy LED od zwykłej żarówki są mniejsze o około 80–90%, a światło uzyskujemy momentalnie.  

CIEKAWOSTKA NR 2

Ledy są wszędzie, nawet tam gdzie się ich nie spodziewasz 

Oświetlenie ledowe w ostatnim czasie dość często jest wykorzystywane w celach marketingowych. Właściciele restauracji, klubów oraz barów decydują się zainwestować w oświetlenie LED nie tylko do oświetlenia i podświetlenia scen oraz pozostałych przestrzeni, ale także do reklamy mocnych trunków. Aby zachęcić do zakupu alkoholu właściciele klubów, barów, restauracji, a także sal weselnych chętnie podświetlają ledami butelki, a także szklanki. Ten efekt zachęca do kupienia alkoholu, a także do ponownego odwiedzenia lokalu, w którym zastosowano nowoczesne efekty świetlne. 

CIEKAWOSTKA NR 3

Ciekawe aranżacje wnętrz i ogrodów z LED

Jeśli chciałbyś stworzyć niesamowitą przestrzeń, która przykuje uwagę niejednej osoby, to z pewnością lampy ledowe będą doskonałym wyborem. Za ich pomocą oświetlimy wybrane przestrzenie, dzięki temu jedne miejsca pozostaną zaciemnione i wtedy uzyskamy klimat tajemniczości, a inne rozświetlimy i ukażemy to, co chcielibyśmy pokazać w głównej mierze. 

Coraz częściej ludzie decydują się podświetlić przy pomocy lamp ledowych oczka wodne. Wygląda to bardzo intrygująco! Jednak, chcąc oświetlić oczko wodne, warto zaznaczyć tę chęć już w momencie projektowania ogrodu, dzięki temu zaoszczędzimy czas oraz ograniczymy dodatkowe problemy. Niektórzy wizjonerzy decydują się zamieścić w swoich ogrodach fontanny, które również są coraz częściej podświetlane przy pomocy ledów. 

CIEKAWOSTKA NR 4

Ledy nie muszą się rozgrzewać i są wolne od rtęci

Rtęć została wycofana z diod ledowych, przez co nie są one szkodliwe. Poza tym LEDy zapalają się natychmiast, a kilkukrotne naciśnięcie pstryczka nie skróci ich żywotności.

CIEKAWOSTKA NR 5

Podnoszą efektywność i poprawiają zdrowie

Żółte światło wycisza i uspokaja, a z kolei niebieskie dodaje motywacji do działania. Dlatego często właściciele firm i szkół decydują się na zamontowanie w budynkach światła o niebieskiej barwie. To sprawi, że będziemy pracować znacznie szybciej i efektywniej. 

Ledy działają także pozytywnie na nasze zdrowie, m.in. przyspieszają gojenie się ran na skórze, pomagają w odmładzaniu, a nawet w leczeniu łysienia i przewlekłego bólu.  

CIEKAWOSTKA NR 6

Ledy na zabawkach dla dzieci

Używane są nie tylko do oświetlenia przestrzeni naszych mieszkań. Są one także wykorzystywane w zabawkach dla dzieci, tj. balony czy nawet w bateriach łazienkowych. Wykorzystanie oświetlenia ledowego w bateriach pozwala zmienić kolor np. wypływającej wody z kranu, przez to zamiast zwykłego koloru strumienia wody zobaczymy czerwony albo fioletowy odcień. 

CIEKAWOSTKA NR 7

Najbardziej nietypowe zastosowanie lampy ledowej

Dla fanów nocnego surfowania stworzono deskę surfingową z zamontowanymi wewnątrz niej diodami ledowymi. Oświetlenie w desce nie zapewni jednak wystarczającej widoczności na morzu, więc mimo podświetlenia deski surfowanie w nocy jest nadal niebezpieczne. Nie warto ryzykować. 

CIEKAWOSTKA NR 8

Dlaczego nawet Stadion Narodowy w Warszawie został oświetlony ledami?

Czy na decyzję o oświetleniu Stadionu Narodowego ledami wpływ miał wyłącznie niepowtarzalny wygląd? Zdecydowanie nie. Ledy to przede wszystkim mniejszy pobór prądu, dzięki temu podświetlenie wielkiej fasady stadionu było możliwe. Co ciekawe, na ten efekt składa się 1648 opraw wyposażonych w 36 modułów LED o dużej mocy. Jednak dzięki dużej energooszczędności żarówek ledowych koszt nie jest tak wysoki jak w przypadku tradycyjnych żarówek, natomiast efekty są spektakularne. 

Ludzie wykorzystują oświetlenie ledowe do różnych celów i w najróżniejszych miejscach, czasem są to dziwne i niespotykane przestrzenie. Zapewne jeszcze kilka lat temu nie spodziewalibyśmy się, że w ogrodach, czy w szklankach do napojów zostaną umieszczone diody LED. Jednak technologia idzie do przodu, a z oświetlenia ledowego ludzie korzystają coraz chętniej.