Optymalizacja procesu produkcji to obecnie jeden z najważniejszych trendów w całym sektorze przemysłowym. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie spawania laserowego na swoje hale produkcyjne. Rozwiązanie to pozwala wygenerować niemałe oszczędności, gwarantując przy tym doskonałą jakość powstałych połączeń przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa dla operatora.
Fot. Centrum Maszyn CNC
Optymalizacja produkcji przez wprowadzenie spawania laserowego
Czy spawarka laserowa może wiele zmienić w firmie? Zdecydowanie tak, ponieważ jest to jedno z tych narzędzi, które w zauważalnym stopniu przyczynia się do optymalizacji działań na hali produkcyjnej. Spawanie laserowe uważa się za nie tylko znacznie bardziej efektywne, ale i bezpieczne. Staje się ono więc jednym z bardziej pożądanych rozwiązań w firmach produkcyjnych. Pozwala uniknąć wielu błędów, wypadków przy pracy, a jednocześnie efekt łączenia uzyskany za pomocą spawarki laserowej jest bardziej niż zadowalający.
Przede wszystkim gwarantuje on bardzo wysoką wytrzymałość tworzywa. Co ważne, w wielu branżach, wiązka energetyczna wykorzystywana przy spawaniu laserowym pozwala tworzyć zarówno wytrzymałe, jak i gładkie złączenia. Wszystko dzięki bardzo intensywnej mocy. Efektem stosowania tego rozwiązania jest znacznie głębsza penetracja niż w przypadku tradycyjnej spawarki elektronowej. Do wykonania spoina nie jest potrzebne dodatkowe spoiwo. Stosowanie spawarki laserowej pozwala więc także na zauważalną redukcję kosztów związanych z zakupem materiału.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Bardzo istotnym czynnikiem, który skłania wielu przedsiębiorców do wprowadzenia na halę spawarki laserowej, jest ochrona zdrowia operatorów. Gaz spawalniczy wykorzystywany przy tego typu obróbce wnika w obrabiany materiał i doprowadza do powstania tzw. chmury plazmowej. Ta z kolei pochłania i odchyla strumień lasera. Aby zapewnić bezpieczne spawanie przez zmniejszenie strefy działania plazmy, wykorzystuje się mieszaninę helu oraz arganu. Maszyna dodatkowo wyłącza z pewnego zakresu czynności samego operatora. Dzięki temu nie musi on wykonywać działań, które mogłyby wiązać się z rykiem uszkodzenia jego wzroku. Spawanie laserowe jest oczywiście rozwiązaniem pozwalającym usprawnić działania na linii produkcyjnej i generować większą ilość zysków, natomiast ochrona zdrowia pracowników ma tutaj nie mniejsze znaczenie. Chodzi nie tylko o obowiązek pracodawcy do ochrony zdrowia i życia pracowników, ale i zmniejszenie ryzyka pomyłek i wypadków przy pracy.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.