Nowoczesne technologie pozwalają na tworzenie materiałów budowlanych o coraz lepszych właściwościach i wytrzymałości. Dotyczy to również materiałów dociepleniowych. Jedną z ciekawszych propozycji są obecnie płyty termoizolacyjne. Czym dokładnie są? Jakie inne materiały do ocieplania domów są dostępne na rynku i w które z nich warto zainwestować?
Fot. balex.eu
Jakie rozwiązania do ocieplania budynków są dostępne na rynku?
Na rynku budowlanym dostępnych jest wiele różnych materiałów ociepleniowych. Do najpopularniejszych rozwiązań należy styropian i wełna mineralna. Wełna dostępna jest pod kilkoma postaciami, co sprawia, że jest chętnie wykorzystywana przez inwestorów chcących w ten sam sposób docieplić różne przestrzenie. Inwestorzy mogą również zdecydować się na wełnę szklaną i skalną. Są one sprzedawane w rolkach, płytach i granulacie. Do docieplania ścian można stosować także płyty korkowe oraz inne materiały pochodzenia roślinnego, takie jak np. włókna konopne, kokosowe czy lniane. Jednym z ciekawszych rozwiązań zyskującym coraz więcej zwolenników są płyty termoizolacyjne wykonane z pianki PIR.
Płyty termoizolacyjne – propozycja dla osób szukających rozwiązań na lata
Płyty termoizolacyjne to materiał ociepleniowy wykonany z pianki PIR. Jego zewnętrzne części są zabezpieczone odpowiednio grubą warstwą folii aluminiowej oraz polimerów. Taka konstrukcja poprawia właściwości izolacyjne płyty, a także zwiększa jej wytrzymałość. Wskazuje się na to, że spośród najpopularniejszych materiałów do izolacji cieplnej dostępnych na rynku to właśnie płyty PIR wykazują najlepsze właściwości termoizolacyjne oraz wytrzymałościowe.
Jakie są główne zalety stosowania płyt termoizolacyjnych?
Jak już wspomniano, płyty termoizolacyjne są cenione przede wszystkim za swoje właściwości, które pozwalają na zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego budynku, a co za tym idzie, optymalizację rachunków związanych z ogrzewaniem budynku. Są często stosowane przy budowie domów energooszczędnych i pasywnych. Wskazuje się też na to, że płyty termoizolacyjne są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne ‒ szczególnie w porównaniu do styropianu, który łatwo się kruszy i bywa niszczony przez gryzonie czy ptaki, które zakładają w nim gniazda.
Dobrze położone płyty będą optymalizowały temperaturę wewnątrz budynku w zależności od pogody panującej na zewnątrz. Latem nie będą dopuszczać do przegrzewania się murów, a zimą do ich wychłodzenia. Co więcej, dobrze chronią ściany przed zawilgoceniem, a co za tym idzie ‒ uszkodzeniami konstrukcji budynku np. w wyniku rozwoju pleśni czy próchnienia drewnianych elementów konstrukcyjnych. Dużą zaletą tego rozwiązania jest także fakt, że płyty można stosować zarówno do ścian, podłóg, jak i stropów. W porównaniu z wełną czy styropianem potrzebna jest cieńsza warstwa izolacyjna tego materiału.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.