Klimatyzatory – jak działają? Kiedy się sprawdzą?

W opinii wielu Polaków klimatyzatory wciąż się jawią jako drogie w zakupie i utrzymaniu urządzenia, które są swego rodzaju towarem luksusowym. W rzeczywistości jest zgoła odmiennie – odpowiednio dopasowany klimatyzator gwarantuje upragniony chłód latem, jak również wydajne ogrzewanie zimą, bez ponoszenia zbytnich wydatków na energię. Jak to możliwe?

Klimatyzatory, w odróżnieniu od innych urządzeń grzewczych działają jako pompy ciepła – podobnie, jak np. lodówka, wykorzystując zamknięty układ składający się z parownika i skraplacza. Dzięki takiej budowie urządzenia te pobierają średnio o 2/3 energii mniej w porównaniu z tradycyjnymi urządzeniami grzewczymi. Klimatyzatory bowiem służą nie tylko do chłodzenia, ale również do ogrzewania, osuszania i filtrowania powietrza. Szczególnym rodzajem są klimatyzatory przenośne.

Dlaczego warto zainteresować się klimatyzatorem przenośnym?

Na rynku dominują klimatyzatory stacjonarne, tzw. Split, które są relatywnie drogie w zakupie i wymagają rozkuwania ścian i kłopotliwej instalacji. Na szczęście wcale nie jest to jedyne rozwiązanie – coraz więcej klientów decyduje się na zakup klimatyzatorów przenośnych. Dlaczego?

Za zastosowaniem klimatyzatorów przenośnych w domu przemawia kilka argumentów, wśród nich warto wymienić:

  • Niższe koszty – klimatyzacja przenośna jest tańsza w zakupie i można używać ją od razu po przyniesieniu do domu, dzięki czemu oszczędza się na kosztach instalacji,
  • Większa mobilność – przenośne klimatyzatory ważą niewiele, a większość z nich wyposażona jest w kółka, dzięki czemu można przenosić je ze sobą do innych pomieszczeń, a nawet zabierać w podróż (np. do przyczepy kempingowej czy kampera),
  • Uniwersalność – klimatyzatory przenośne nie tylko grzeją i chłodzą, ale również działają bardzo wydajnie jako osuszacze powietrza, osiągając wydajność porównywalną z dedykowanymi urządzeniami. Klimatyzatory przenośne wyposażone są również w filtry węglowe, jonizatory powietrza, a nawet lampy UV, dzięki czemu bardzo wydajnie oczyszczają powietrze.
  • Wydajność – nowoczesne klimatyzatory przenośne, jak np. te znajdujące się w ofercie UniLux, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań (np. systemu dwururowego, możliwości pracy na zewnątrz pomieszczenia) oferują wydajność równie wysoką, jak klimatyzatory stacjonarne, zachowując wszystkie zalety modeli przenośnych.

Postaw na komfort w swoim domu

Zakup klimatyzatora nie oznacza dużych wydatków – niektóre modele można nabyć już za kilkaset złotych. Korzystając z ich dobrodziejstw, sprawisz, że Twój dom stanie się jeszcze przytulniejszym miejscem – wolnym od smogu (dzięki wydajnym filtrom), utrzymującym odpowiednią wilgotność powietrza, ale przede wszystkim ciepłym podczas zimy i przyjemnie chłodnym latem. Wydajny klimatyzator zamieni Twój dom w jeszcze wygodniejsze miejsce. Bogatą ofertę klimatyzatorów przenośnych, osuszaczy i innych urządzeń wentylacyjnych znajdziesz na stronie fral.pl.