Co to jest styrobeton?

Materiał ten jest betonem wytwarzanym na miejscu budowy. Podczas jego produkcji do masy wprowadza się spieniony polistyren, który potrafi znacznie powiększyć objętość mieszaniny, bez zwiększania jej wagi. Dzięki temu uzyskuje się tworzywo o bardzo dobrych właściwościach termicznych. Nie nasiąka łatwo wodą i często stosuje się go jako zamiennik styropianu.

Co to jest pianobeton?

Pianobeton, podobnie jak styrobeton, jest wytwarzany poprzez wprowadzenie do masy cementowej piany. Jednakże w tym przypadku w gotowym produkcie nie będą znajdować się kulki polistyrenowe, ale pęcherzyki powietrza. Dzięki temu jest to rozwiązanie bardziej ekologiczne, ale nie tylko. Pianobeton jest materiałem, który może zostać idealnie dopasowany do wymagań względem budowy. Dodając mniej piany, uzyska się tworzywo bardzo wytrzymałe, jednak z gorszymi właściwościami termoizolacyjnymi. Jednak można też zastosować sporo owej piany, a uzyskany lekki pianobeton będzie miał doskonałe właściwości, ale jego twardość będzie znacznie mniejsza.

Styrobeton i pianobeton – cena za m3

Pianobeton jest materiałem droższym. Mogłoby się wydawać, że z tego powodu styrobeton jest lepszym rozwiązaniem, jednak trzeba wiedzieć, że owa cena jest adekwatna do jakości. Mianowicie pianobeton można dostosować do swoich wymagań i używać w różnego rodzaju inwestycjach. Styrobeton natomiast jest materiałem o małej twardości i można go zniszczyć, dlatego np. nie stosuje się go jako samodzielnego podkładu nawierzchni podłogi.

Cena za m3 w obu przypadkach jest większa, niż w przypadku popularnego styropianu, jednak trzeba mieć na uwadze fakt, że styropian na miejsce budowy należy dowieźć, a do tego odpowiednio umiejscowić, co wymaga masy czasu i znacznie podnosi koszty. Tak więc oba te materiały są stosunkowo niedrogim rozwiązaniem.

Jakie zalety mają pianobeton i styrobeton?

Eksperci doceniają pianobeton przede wszystkim za mnogość jego zastosowań. Nic nie stoi na przeszkodzie, by odlać z niego bloczki, które staną się elementem konstrukcyjnym wznoszonego obiektu. Z drugiej strony stosując więcej piany, można ów obiekt ocieplić również pianobetonem. Przewaga pianobetonu nad styrobetonem jest też widoczna pod kątem czasu schnięcia, który wynosi 1–3 dni w pierwszym przypadku i 1–5 dni w drugim – zależnie od ilości wykorzystanego tworzywa.

Kiedy styrobeton jest stosowany wyłącznie w przypadku ociepleń np. podłóg i dachów, tak pianobeton może być używany do szybkich napraw dróg, tworzenia fundamentów i wiele więcej.

Ważną zaletą obu materiałów jest ich jednolita forma. W przeciwieństwie do styropianu nie ma możliwości pojawienia się efektu klawiszowania (różnic w poziomach poszczególnych paneli styropianowych). Zwarta forma zwiększa też walory termoizolacyjne. Akustyczne właściwości pianobetonu i styrobetonu sprawiają, że są także dobrym rozwiązaniem w przypadku budowania obiektów radia: sal ćwiczeń i nagraniowych – dobrze bowiem tłumi dźwięki!

Styrobeton czy pianobeton – opinie ekspertów

Opinie ekspertów o pianobetonie przypominają, że styrobeton w przypadku zastosowania małej ilości betonu, a sporego odsetka polistyrenu, jest materiałem palnym, co należy mieć na uwadze. Trzeba go dobrać odpowiednio do innych materiałów budowlanych oraz ogólnego zastosowania budynku.

Ciężko jest odpowiedzieć na pytanie co lepsze – pianobeton czy styrobeton. Mimo niższej ceny styrobetonu pianobeton jest łatwiejszy w użyciu, ma ogromne spektrum zastosowań, a przy tym jest bezpieczniejszy.

Niezależnie jednak od decyzji, należy korzystać wyłącznie z usług pewnych dostawców, ponieważ niewłaściwa ilość piany w mieszance cementowej da w efekcie niedokładnie dopasowany materiał. Pianobeton.pl to firma, która zdobywa pochlebne opinie - dostarcza pianobeton o świetnych właściwościach, przy zachowaniu atrakcyjnej ceny.