Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście (ZMPSiŚ) ogłosił przetarg na wykonawcę budowy głębokowodnego terminala kontenerowego w Świnoujściu i jednocześnie operatora obiektu. Wybór ma nastąpić w I kwartale 2021 r.
Wizualizacja. Źródło: ZMPSiŚ
- Terminal kontenerowy wygeneruje kilkaset miejsc pracy
- Wzrośnie znaczenie portów w Szczecinie i Świnoujściu w globalnym łańcuchu dostaw
- Inwestycja jest zgodna z programami rządowym i unijnym
Operator ma zadbać o środowisko
Stworzyliśmy ogólne ramy głębokowodnego terminala kontenerowego w Świnoujściu, który docelowo ma osiągnąć zdolność przeładunkową minimum 2 mln TEU – komentuje Krzysztof Urbaś, prezes ZMPSiŚ. – Oczekujemy od zainteresowanych koncepcji terminala. Wybrany podmiot zrealizuje projekt, zagospodarowując część zatoki i nieruchomości zgodnie z naszą koncepcją. Zwycięzca postępowania będzie musiał do minimum ograniczyć wpływ na otoczenie i środowisko, zarówno w okresie budowy, jak i późniejszej eksploatacji terminala. To ma być „green terminal” – dodaje.
Nowe miejsca pracy
W ogólne ramy koncepcji, uzgadniane z lokalnym samorządem, wpisano działania na rzecz miejscowej społeczności, które będzie prowadzić przyszły operator. Terminal, choć zautomatyzowany, ma stworzyć nawet kilkaset miejsc pracy w porcie morskim. A jedno takie miejsce generuje dwa kolejne w sektorze portowym i cztery w bezpośrednim otoczeniu. Według zarządu portu od każdego miejsca pracy bezpośrednio w porcie morskim uzależnionych jest ponad 30 innych w krajowej gospodarce.
Projekt krajowy i europejski
Projekt świnoujskiego głębokowodnego terminala kontenerowego jest elementem częścią rządowego „Programu rozwoju portów morskich do 2030 roku”, przyjętego do realizacji w 2019 r. Planowane przedsięwzięcia mają wzmocnić już istotną pozycję krajowych portów w basenie Morza Bałtyckiego. Porty staną się też węzłami światowych globalnych łańcuchów dostaw dla Europy Środkowo-Wschodniej. Inwestycja jest też zgodna z unijną strategią Europa 2020 zakładającą modernizację, integrację i informatyzację sieci infrastruktury transportowej.
Utworzenie jednolitego europejskiego obszaru transportu w celu osiągnięcia konkurencyjnego i przyjaznego środowisku systemu transportu wpisano także do Białej Księgi, wyznaczającej kierunki rozwoju multimodalnych korytarzy transportowych Unii Europejskiej.
Najkrótsza trasa
Porty w Szczecinie i Świnoujściu to najmocniej wysunięte na zachód porty polskie, na pograniczy polsko-niemieckim. Położone są na najkrótszej trasie między Skandynawią a środkową i południową Europą – wzdłuż międzynarodowego korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk (transeuropejska sieć transportowa TEN-T). Autostrady A11 i A20 łączą je z europejskim systemem autostrad, a droga ekspresowa S3 (E-65) z południem Polski, Czechami, Słowacją i południem Europy. Porty dysponują też infrastrukturą kolejową i poprzez odrzańską magistralę mają połączenia z ośrodkami przemysłowymi zachodniej i południowej Europy.
Atuty lokalizacji
Taka lokalizacja pozwala na obsługę międzynarodowego zaplecza i klientów z obszaru Bałtyku. Baza promowa i Ro-Ro mogą obsługiwać ładunki skandynawskie transportowane statkami z praktycznie całego świata, przede wszystkim z Dalekiego Wschodu, choć w wyniku pandemii mogą pojawić się nowe szlaki żeglugowe z innych regionów. Portom sprzyja też bliskość terminala LNG umożliwiającego bunkrowanie paliwa w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca przeładunku.
Przeczytaj także: Budowa najgłębszego basenu na świecie zakończona. Powstał w Polsce
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.