Spora część osób myśli, że problem ten dotyczy tylko starego budownictwa oraz że występuje tylko w blokach czy kamienicach. Nie jest to jednak prawda. Niemal w 25% budynków zamieszkałych, zarówno nowych, jak i starych, możemy napotkać pleśń na ścianach spowodowaną właśnie przez nadmiar wilgoci.  

Skąd bierze się ten problem? 

Przyczyn powstawania wilgoci może być wiele. Przychodzi do nas ona z zewnątrz, z gruntu lub po prostu mieszkając i korzystając z urządzeń domowych wytwarzamy ją sami. Nie można jednak zapobiec jej wytwarzaniu przez domowników w żaden sposób, a problem w tym wypadku tkwi w niesprawnej lub źle zaprojektowanej wentylacji. Projektanci domów są odpowiedzialni za precyzyjne określenie przepływu powietrza oraz wyrysowanie odpowiedniej liczby wentylatorów znajdujących się w budynku. Jeżeli jednak z wentylacją wszystko jest w porządku, powinniśmy szukać przyczyn w nieszczelności fundamentów oraz braku ich izolacji. Jak wiadomo, źle zaizolowane fundamenty ciągną wodę z gruntu stając się w ten sposób wilgotne i oddają tę wilgoć do pomieszczeń. W momencie, w którym nie mamy żadnych zastrzeżeń co do podstawy naszego domu, można zwrócić uwagę czy przypadkiem w dachu nie występują żadne przecieki. Nagromadzona w pomieszczeniu woda w procesie parowania osadza się na ścianie, wilgocąc ją.  

Sposoby na pozbycie się wilgoci 

Istnieje ich wiele, a większość z nich jest zależna od przyczyny. Warto jednak zaopatrzyć się w urządzenia, dzięki którym będziemy mogli zabezpieczyć się przed powstawaniem pleśni na ścianach. Może to być na przykład pochłaniacz wilgoci lub osuszacz powietrza. Z pewnością pomogą one zmniejszyć zawartość wilgoci w powietrzu. W zależności od przyczyny pomóc może:

  • osuszanie fundamentów metodą pocięcia. Jest to zabieg, który pozwoli na nowo odpowiednio zaizolować mury fundamentowe naszego domu. Nacinanie łańcuchem widiowym lub liną diamentową następuje w celu osuszenia muru, który w znacznym stopniu uległ zawilgoceniu. Po podcięciu muru, umiejscowiona zostaje płyta izolacyjna, która nie pozwoli na ponowne pojawienie się problemu;
  • zalepienie wszelkich nieszczelności w dachu;
  • dokładne przeanalizowanie sprawności wszystkich instalacji wodnych oraz wentylacyjnych w domu;
  • bardzo szybkie podniesienie temperatury w pomieszczeniu (za pomocą urządzeń gazowych lub elektrycznych).

Usunięcie ze ściany warstwy pleśni 

Gdy już pozbędziemy się problemu z nadmiernym gromadzeniem się wilgoci, zostaje jeszcze usunąć ze ścian i sufitów wszelkie pleśnie i grzyby, które nieusunięte mogą prowadzić do wielu chorób. Jeżeli drobnoustroje nie zdążyły jeszcze wejść w głąb ściany, to do ich usunięcia powinna wystarczyć woda i szmatka. W przeciwnym przypadku, konieczne będzie stosowanie różnego rodzaju preparatów, a nawet lekkie skuwanie ściany. W bardzo poważnych przypadkach powinniśmy skorzystać z pomocy specjalistów.