Informatyzacja jest nieodzowna dla utrzymania konkurencyjności. Poza tym jest również istotna ze względu na charakter pracy przy prowadzeniu projektów. Niezależnie od branży, działania inżyniera w dużej mierze opierają się na specjalistycznych programach i różnorodnych systemach informatycznych. Jednym z tych, które mają ogromny wpływ na pracę, jest system ERP. Sprawdźmy, w czym może pomóc.

Czym jest ERP?

Aby docenić pełnię korzyści płynących z inwestycji w system ERP, przybliżmy najpierw samo pojęcie. W największym skrócie można powiedzieć, że jest specjalistycznym oprogramowaniem, które pozwala na kontrolę i zarządzanie wszystkimi procesami, jakie realizuje przedsiębiorstwo. W tym celu w bazie są gromadzone i przetwarzane informacje związane z działalnością. Jakie ma to znaczenie dla inżyniera? Jego praca przebiega sprawniej, z łatwością może m.in. zarządzać projektami i realizować inwestycje oraz ma natychmiastowy dostęp do danych wprowadzanych np. przez pracowników innych działów.

Znaczenie ERP dla inżyniera

W zależności od branży działania wspierane przez ERP mogą się nieco różnić, ale jest kilka elementów wspólnych. Wśród obszarów, w których systemy ERP pomagają najczęściej, można wymienić:

  1. Zarządzanie procesami związanymi z produkcją, w tym: planowanie procesów produkcji, optymalizacja kosztów produkcji, integracja z maszynami.
  2. Zarządzanie zapasami, w tym: planowanie zaopatrzenia, przygotowanie do dostawy, szybka identyfikacja towarów.
  3. Magazynowanie, co przekłada się na lepsze rozplanowanie przestrzeni, zarządzanie towarami.
  4. Zarządzanie projektami – systemy ERP pozwalają na generowanie różnych raportów i analiz, co pozwala na skorygowanie ryzyka potencjalnych działań i maksymalizację zysków.
  5. Komunikacja i przepływ informacji między działami firmy. Tutaj nie chodzi tylko o stanowiska pracy, jakie zajmują o inżynierowie. Sprawna komunikacja jest podstawą w każdej organizacji i usprawnia jej funkcjonowanie, zapobiegając przy tym samym chaosowi. Daje to m.in. możliwość szybkiego dostępu do danych na temat zamówień Klientów, czy zapotrzebowania na dany towar.

Jak wybrać?

Prawda jest taka, że systemy ERP można wykorzystać w każdym sektorze gospodarki. W budownictwie, czy przemyśle metalurgicznym ceni się m.in. szybką integrację urządzeń i maszyn, planowanie i kontrolę kosztów, czy dostęp do danych projektów w chmurze. Jednak aby w pełni wykorzystać potencjał oprogramowania, trzeba wybrać taki system informatyczny, by pozwalał na kontrolę i usprawnienie działania wszystkich obszarów działalności. Poza tym nie musimy decydować się na standardowy wariant oprogramowania, który niekoniecznie ma wszystkie potrzebne funkcje.

Znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest inwestycja w system dedykowany i stworzony pod kątem danej firmy i jej działalności. Warto też wcześniej wypróbować demo, by upewnić się, co do pracy i wygody korzystania. Z pewnością warto wziąć pod uwagę system ERP enova365, który nie tylko można przetestować, ale też dostosować pod kątem indywidualnych wymagań.