Żyjemy w czasach gdy otaczająca nas rzeczywistość bardzo szybko się zmienia. Elementy użytkowe przyjmują coraz bardziej wyrafinowane kształtu. Każdy z nas chciałby się wyróżniać z tłumu, używać wyjątkowych rzeczy. Dostarczenie unikalnych produktów wymusza na firmach skrócenie etapu projektowania i wytwarzania oraz szybszego dostarczania elementów na rynek. Często konstruktor dostaje od designera gotowe rysunki powstałe w programie graficznym i na ich podstawie musi odtworzyć kształt modelu. Przy wykorzystaniu standardowych narzędzi może nastręczać to wielu problemów.
Prosty kształt podzielony na klatki. Fot. gmsystem.pl
Oprogramowanie NX firmy Siemens dostarcza szereg narzędzi przyspieszających projektowanie nowych geometrii. Jedną z nich jest środowisko Realize Shape.
Rysunek 1. Rysunek dostarczony przez designera
„Tradycyjny” sposób modelowania wymaga od konstruktora głębokiego przemyślenia strategii modelowania. Konieczne jest stosowanie szkiców wyciągnięć itp. Praca w środowisku Realize Shape przebiega inaczej. Konstruktor rozpoczną tworzenie modelu od wstawienia jednego z prostych kształtów, tak zwanych prymitywów. Może to być bryła 3D, jak sfera, cylinder czy prostopadłościan, lub płaska powierzchnia, okrąg lub prostokąt.
Rysunek 2. Prosty kształt podzielony na klatki
Zdefiniowany kształt dzielony jest na klatki, których wielkość i zagęszczenie konstruktor sam określa. Użytkownik może dowolnie deformować wstawiony kształt rozciągając lub spłaszczając wczytaną geometrię przy pomocy ścianek, węzłów i krawędzi konstrukcji sterującej.
Jedną z zalet modelowania części w środowisku Realize Shape jest to, że uzyskany model posiada niezbędne warunki brzegowe, które zapewniają płynne przejście między poszczególnymi płatami. Kolejną zaletą jest bardzo prosta i intuicyjna obsługa pakietu Realize Shape. Osoba nie mająca doświadczenia w pracy z oprogramowaniem CAD-owskim potrzebuje tylko kilkunastu minut, aby zacząć sprawnie wykorzystywać narzędzia z grupy Realize Shape. Co ważne, nie jest wymagana znajomość technik modelowania. Warto wspomnieć, iż wszelkie zmiany można wprowadzać bez konieczności edycji operacji w drzewie.
Rysunek 3. Gotowy projekt
Funkcjonalność Realize Shape pozwala w uzyskać ciekawy kształt elementu w szybkim czasie i bez długotrwałego modelowania. Dzięki zaimplementowaniu w Siemens NX możliwości druku 3D gotowy element może być jeszcze szybciej dostarczony do klienta. Dzięki temu firmy mogą szybciej odpowiadać na zmieniające się trendy.
Artykuł powstał we współpracy z firmą GMSystem, dystrybutorem oprogramowania NX CAD.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.