Zarządzanie magazynem to złożona strategia, która zawiera w sobie przede wszystkim dokładnie sprecyzowane procedury i planowanie pracy. Proces logistyczny w firmie może być naprawdę sprawny, o ile wprowadzi się i zacznie przestrzegać kilku istotnych zasad. Co pozytywnie wpływa na zarządzanie magazynem? Przedstawiamy cenne wskazówki, z których może skorzystać każdy przedsiębiorca.
Fot. Comepack Polska
Jak usprawnić zarządzanie magazynem?
Decydując się na usprawnienia w zakresie zarządzania magazynem, przede wszystkim dokładnie dostosuj strategię logistyczną do swoich potrzeb. To absolutna podstawa, ponieważ rozwiązania wdrożone w innym miejscu mogą się u ciebie nie sprawdzić. Magazyny mają różne powierzchnie, a ty zatrudniasz inną liczbę pracowników, którzy wykonują określoną liczbę zamówień. W przypadku 50 zamówień dziennie i maksymalnie pięciu zatrudnionych, można każde z nich kompletować osobno. Zauważ jednak, że w większym przedsiębiorstwie ten system nie będzie działał i doprowadzi do niewydolności firmy. Warto wdrożyć więc zamówienia seryjne oraz doprecyzować funkcje posiadane przez konkretnych pracowników. W dużej firmie elektroniczne systemy zarządzania to norma, by zarządzanie magazynem przebiegało sprawnie.
Warto podkreślić, że zarządzanie magazynem obejmuje również kontrolę jakości, dzięki której dochodzi do minimalizacji błędów w zamówieniach. Każdy etap procesu logistycznemu ma znaczenie, dlatego trzeba zachować czujność od momentu przyjęcia produktu aż do jego pakowania i wysyłki. Dokładna analiza sprawia, że kadra kierownicza jest w stanie wychwycić błędy i im zapobiegać w przyszłości. W przedsiębiorstwach z dużym obrotem towarów dobrym rozwiązaniem jest skaner, dzięki któremu można na bieżąco weryfikować liczbę oraz zgodność produktów.
Fot. Comepack Polska
Zarządzanie magazynem może przebiegać sprawnie, o ile ustrukturyzujesz przestrzeń magazynową. To ważne, a w przypadku większej przestrzeni po prostu niezbędne. Co to właściwie oznacza? Przedsiębiorcy powinni zdecydować się na dokładne numerowanie produktów, wytyczenie ścieżek logistycznych oraz wyszczególnienie stref (magazynowej, pracy, składowania, przyjęć dostaw etc.).
Okazuje się, że nie mniej ważne jest także uporządkowanie produktów z podziałem na klasy logistyczne. Takie działanie przyspiesza niektóre procesy logistyczne, co ostatecznie usprawnia zarządzanie magazynem. Przyjęło się dzielić towary na 3 podstawowe grupy:
- produkty świeże, które wymagają odpowiedniego przechowywania,
- produkty ciężkie, które wymagają zastosowania odpowiedniego sprzętu,
- produkty przechodzące między strefami, które wymagają personalizacji.
Środowisko pracy można poprawić również poprzez inwestowanie w specjalistyczny sprzęt. Zarządzanie magazynem obejmuje bowiem zarówno optymalizację przestrzeni, jak i zapewnienie odpowiedniego wyposażenia i wdrożenie do procesu produkcji nowoczesnych technologii. Co równie istotne, obejmuje ono również ludzi pracujących w przedsiębiorstwie. Warto zdecydować się zwiększenie specjalizacji pracowników - dobrym rozwiązaniem jest przypisanie ich do poszczególnych stref i precyzyjnie określić ich działania. Dzięki temu będą wykonywali je dokładniej i szybciej, a więc z korzyścią dla przedsiębiorstwa.
Przedsiębiorcy powinni upewnić się także, czy w ich firmie korzystna nie okazałaby się technika cross-dockingu. To metoda na skrócenie czasu realizacji polegająca na tym, by towary zostały przekazywane bezpośrednio ze strefy przyjmowania dostaw do strefy wysyłki. Nie przechodząc przez wprowadzanie na magazyn, osiągamy znacznie większą efektywność całego przedsiębiorstwa.
Istotne jest także utworzenie strefy produktów o dużej rotacji. Zarządzanie magazynem przewiduje dokładną analizę struktury zamówień, z której pozyskujemy informację o prawidłowym planowaniu logistyki w magazynie. Jeśli istnieją produkty, które cieszą się wyraźnie większym zainteresowaniem wśród klientów, umieść je w pobliżu strefy odbioru dostaw i/lub pakowania i wysyłki. Skrócisz czas przekazywania ich do nadania.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.