Regały magazynowe półkowe

Regały półkowe to bardzo popularne rozwiązanie w magazynach, w których przechowuje się pudełka, kartony oraz mniejsze opakowania jednostkowe. Bardzo często łączy się je z innymi systemami składowania, jak podesty stalowe czy też opisywane w dalszej części tego tekstu systemy rzędowe. Zabieg ten ma na celu przygotowanie przestrzeni operacyjnej dla wygodnej i szybkiej kompletacji zamówień. Regały półkowe to konstrukcja stalowa, a wypełnienie, czyli po prostu półki, mogą być wykonane również z siatki czy też płyty OSB. Regały wyposażone w półki znajdują swoje zastosowanie również w sklepach wielopowierzchniowych, marketach budowalnych oraz wszelkiego typu hurtowniach.

Regały magazynowe rzędowe

Regały magazynowe rzędowe to najpopularniejsze rozwiązanie w magazynach, w których przechowuje się palety. A musicie wiedzieć, że palet EURO to najważniejsza i najbardziej rozpowszechniona jednostka ładunkowa w logistyce. Co to oznacza z punktu widzenia naszych rozważań? Regały paletowe rzędowe występują w większości polskich magazynów!

Ten typ regału magazynowego zapewnia dostęp do każdej jednostki ładunkowej w magazynie, a obsłużyć je można przy użyciu niemal każdego typu wózka widłowego. Uniwersalność oraz niskie koszty eksploatacyjne to najważniejsze zalety systemu. Największa wada to relatywnie niski poziom wykorzystania kubatury magazynu – około 40%.

Regały magazynowe wjezdne

Regały magazynowe wjezdne wykorzystują szyny mocowane w tunelach, na stalowej konstrukcji, do podparcia palety. Wózek widłowy wjeżdża do tunelu, a następnie przemieszcza się wewnątrz tunelu w celu zmagazynowania lub pobrania palety, finalnie wyjeżdza w punkcie wejścia. Palety są składowane równolegle względem siebie, a korytarze robocze praktycznie wyeliminowane. Tego typu regały magazynowe polecamy szczególnie do przechowywania tych samych indeksów lub różnych produktów przeznaczonych dla tego samego odbiorcy. Cechy podstawowe:

  • regały magazynowe wjezdne pozwalają na zarządzanie zapasami według zasady LIFO, gdzie pierwsza paleta na wejściu jest ostatnią paleta na wyjściu,
  • w stosunku do standardowych regałów rzędowych jesteśmy w stanie zapewnić współczynnik wykorzystania przestrzeni magazynowej nawet na trzykrotnie wyższym poziomie – niskie koszty przechowywania na metr kwadratowy sprawiają, że system jest bardzo często wykorzystywany w chłodniach lub mroźniach,
  • jest to jedno z najbardziej ekonomicznych rozwiązań magazynowych pozwalających na gęste składowanie,
  • jednocześnie duża możliwość konfiguracji wysokości oraz głębokości pojedynczego miejsca paletowego zapewnia dużą elastyczność systemu.

Jakie regały magazynowe wybrać? Podsumowanie

Regały magazynowe pozwalają zorganizować oraz usprawnić pracę w obrębie procesu logistycznego - poprzez optymalizację istniejącej powierzchni, uproszczenie składowania, przepływu towarów oraz kompletacji zamówień, a co za tym idzie poprawę wydajności pracowników. Producenci regałów magazynowych są w stanie zaproponować rozwiązania skrojone według indywidualnych oczekiwań.

Szukając regałów magazynowych musisz po prostu dokładnie zweryfikować swoje własne oczekiwania. Wybór odpowiedniego systemu składowania to wypadkowa charakterystyki przechowywanego produktu oraz wymagań co do jego rotacji. Bogaty wybór regałów magazynowych znajdziesz na stronie WDX: https://wdx.pl/oferta/regaly-magazynowe/.