Konstrukcja hali będzie stalowa, a odpad przez trzy tygodnie będzie dojrzewać w 10 żelbetowych, szczelnych specjalnych tunelach (bioreaktorach). Zgodnie z planem, obiekt zostanie wyposażony w system wentylacji, płuczki wodne i chemiczne, a także w układ oczyszczania odcieków technologicznych (ponowne wykorzystanie wody). Efektem inwestycji ma być zamknięcie procesu biologicznego przetwarzania w jednym kompleksie.

Pełna hermetyzacja procesu biologicznego w naszym zakładzie jest zaledwie drugim tego typu projektem, realizowanym w naszym województwie. Także na terenie kraju, w branży gospodarki komunalnej, tak nowatorskich rozwiązań, o takim poziomie technologicznym, jest jeszcze niewiele. Co najważniejsze, takie rozwiązanie spełnia konkluzje BAT (najlepsza dostępna technika) wprowadzone w branży decyzją Komisji UE – powiedział Robert Potucha, wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Katowicach.

Po zakończeniu robót proces przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych będzie całkowicie zhermetyzowany. Wszystko powinno być gotowe za rok.

Przeczytaj także: Spalarnie odpadów w Polsce. Które są największe?